Ana Sayfa Astroloji KİPRİANU, ANASTASİADİS’İ ELEŞTİRDİ

KİPRİANU, ANASTASİADİS’İ ELEŞTİRDİ

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e “desantralize federasyon” konusunda eleştirilerde bulunmayı sürdürdüğü haber verildi.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2018 Pazartesi 14:15
 KİPRİANU, ANASTASİADİS’İ ELEŞTİRDİ

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in “desantralize federasyonla” ilgili önerisini Guterres çerçevesi dışına koyduğunu, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun ise dün bu eleştirilere yanıt verdiğini yazan Politis gazetesi, Prodromu’nun bu eleştirilere; “Anastasiadis’in önerisinin, Kıbrıs Türk toplumunun ortak devlette erkin kullanımına etkin katılımından söz eden Guterres çerçevesinin 6’ıncı maddesi içerisine girdiği” yanıtını verdiğini aktardı.

Gazeteye göre geçtiğimiz cumartesi akşamı gerçekleştirilen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda şekillenmekte olan durumu tehlikeli olarak tanımlayan Kiprianu, Anastasiadis’i, “başka taraklarda bezi olduğu” konusunda eleştirdi.

Anastasiadis’in desantralize federasyonla ilgili tartışmayı yok yere çıkardığını yineleyen Kiprianu, Anastasiadis’in bu tartışmanın kendilerini nereye götüreceğini düşünmediğini ve bununla ilgili bir araştırma yapmadığını belirtti.

Kendilerinin BM Genel Sekreteri’nin müzakerelerin geleceğiyle ilgili kararlarını bekledikleri bir zamanda, Anastasiadis’in ise kendilerini maceralara sürükleyebilecek bir tartışma başlattığını ifade eden Kiprianu, BM Genel Sekreteri’nin, Guterres çerçevesindeki altı noktayla ilgili diyalog beklerken, Anastasiadis’in ise çerçeve dışında meseleler ortaya koyduğunu savundu.

Anastasiadis’in desantralize federasyon konusunu Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas döneminde de ortaya koyduğunu ifade eden Kiprianu, o dönem Anastasiadis’e üzerinde hemfikir olunmuş yetkilerden hangilerinin kaldırılmasını istediği sorusunun sorulduğunu, ancak hala daha buna yanıt vermediğini ifade etti.

Anastasiadis’i, “merkezi hükümetin üzerinde hem fikir olunmuş yetkilerinin kaç tanesini ve hangilerini bölgelere vermeye hazır olduğunu söylemeye” çağıran Kiprianu, “Anastasiadis’i müzakerede merkezi devletin yetkilerini büyük ölçüde artırdığı konusunda” da eleştirdi.

Desantralize federasyonun hangi probleme yanıt vermekte olduğu sorusunu da soran Kiprianu, yakın zamana kadar problemin garantiler olduğunu sözlerine ekledi.

PRODROMU’DAN AKEL’E YANIT

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Guterres çerçevesi dışındaki hareketleriyle ilgili eleştirilerine Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’dan ise bir gün sonra yanıt geldiğini yazan gazete, Prodromu’nun “bu iddianın geçerli olmadığını, çünkü çerçevenin parametrelerinden birinin kararlar alınması prosedürleri ve mekanizmalarıyla alakalı olduğunun çok iyi bilindiğini” savundu.

Türkiye’nin iki devlet çözümüne ilişkin isteğinin Kıbrıs Rum toplumunun karşısında bulunduğunu da iddia eden Prodromu, bundan ötürü Anastasiadis’in Türk tezini BM çerçevesindeki müzakere olanaklarının tüketilmesi olarak ele aldığını ve müzakerelerin yeniden başlaması için çaba harcadığını ileri sürdü.

Anastasiadis’in desantralize federasyon konusundaki önerisiyle Guterres çerçevesinin dışına çıktığı konusundaki eleştirilere de değinen Prodromu, buna yanıtında, Anastasiadis’in düşüncesinin kararlar alınması prosedürleri ve mekanizmalarıyla ilgili parametreyle doğrudan alakalı olduğunu, aynı zamanda bunun olası aksaklıklar ve dolayısıyla da sistemin sürdürülebilirliği konularının ele alınmasını amaçladığını öne sürdü.

Prodromu’nun, “Devletin her önemli kararına ilişkin olumlu bir Kıbrıs Türk oyuna ilişkin öngörüyü reddederek, muhalefeti, Kıbrıs Türk liderinin Guterres çerçevesi üzerinde stratejik bir anlaşmaya varılmasına ilişkin önerisi konusunda görüş belirtmeye çağırdığını” da yazan gazete, Prodromu’nun “Sayın Akıncı’nın, bunun ne garantilerin kaldırılmasını, ne de Türk Ordusu’nun çekilmesini içermediğini açıklığa kavuşturduğunu” da ileri sürdü.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık