Ana Sayfa Sağlık 1 kişi, 1 umut

1 kişi, 1 umut

Üç yıldır lösemi hastalığıyla mücadele eden Kıbrıslı Türk, 26 yaşındaki Esra Şen için acilen ilik aranıyor.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 21:33
1 kişi, 1 umut

Ergül ERNUR


Kıbrıslı Türk Esra Şen henüz 26 yaşında ve lösemi hastası... 2009 yılından beridir bu hastalıkla mücadele eden Esra Şen için acilen ilik aranıyor. 6 yaşındaki oğlu Toprak Kutay’a sarılarak, yaşam mücadelesi veren Esra Şen, herkesten yardım bekliyor.

 

Mücadele ettiği hastalığı bir süre sonra yenen ancak geçen haziran ayında hastalığı yeniden nükseden Esra Şen, kendisine umut ışığı olabilecek birini bekliyor. Hiçbir aile üyesinin iliği Esra Şen’e uymadı. Şen’in doktorları ise, Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’deki vatandaşlarla iliklerinin uyum oranının daha yüksek olabileceğini söylüyor. Kıbrıs’ta daha da fazla araştırma yapılması ve gönüllü verici bulunması isteniyor.

 


“1 kişi, 1umut” diyerek yola çıkan Esra Şen’in ailesi, duyarlı tüm vatandaşlardan destek bekliyor.


Kan vermek isteyenlerin, Lefkoşa’da Yıldız Laboratuarı Kumsal Park Karşısı/Letam Yanı  (Tel: 225 75 10) veya Gazimağusa Yöntem Laboratuarı Yaşama Hastanesi yanına (Tel: 366 98 00) gidebileceği duyuruldu.

 

Her defasında daha da ağırlaşıyor

 

Esra Şen, Nihat Şen’le evlendikten sonra İngiltere Manchester’da yaşamaya başladı. 6 yaşında Toprak Kutay isimli oğlu olan Esra Şen’in hastalığı ilk olarak 2009 yılında tespit edildi.


Yapılan tedaviler sonucunda Esra Şen hastalığı yendi, fakat geçen haziran ayında rahatsızlığı tekrarladı. Bu kez doktorları, ilik naklinin şart olduğunu belirtti.


Hiçbir aile üyesinin ilikleri Esra Şen için uygun olmadığından, bu süre içerisinde ilik aranmaya başlandı fakat henüz bulunamadı.


Hazirandan bu yana üç defa kemoterapi alan Esra Şen için halen uygun ilik bulunamadı.


Esra’nın doktorlarının “artık çok acil olarak ilik nakli gerektiğini ve hastalığın her defasında daha da ağır seyrettiğini” belirtmesi, aileyi araştırmaya sürükledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık