Ana Sayfa Gündem 100. GÜN KARARLARI

100. GÜN KARARLARI

Bakanlar Kurulu, dokunulmazlıkların kaldırılması, Nereden Buldun Yasası’nın hayata geçmesi yönünde karar üretti

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı 11:52
100. GÜN KARARLARI
İktidardaki 100’üncü gününü dolduran Cumhuriyetçi Türk Partisi , Halkın Partisi , Toplumcu Demokrasi Partisi  ve Demokrat Parti dörtlü koalisyon hükümeti dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında dokunulmazlıkların kaldırılması, Nereden Buldun Yasası’nın hayata geçmesi yönünde karar üretti… ‘Beklenmedik’ kurul toplantısında alınan kararları Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

İTÜ’nün Yenieranköy’deki arazi sözleşmesi iptal edildi Öte yandan Bakanlar Kurulu sözcüsü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dün yaklaşık 2 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basına yaptığı açıklamada alınan bazı kararları açıkladı Özersay, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) Yenierenköy’de 600 dönüm civarında arazi tahsis edilmesini mümkün kılan sözleşmeyi iptal kararı alındığını açıkladı. Özersay, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sözleşmedeki şartları, yükümlülükleri yerine getirmediğini tespit ettiklerini belirterek, sözleşmenin iptal işlemlerini başlatma kararı aldıklarını söyledi. Özersay, bu durumun Gazimağusa’daki kampus bölgesi için geçerli olmadığını vurguladı.

Özersay, Bakanlar Kurulu’nda dün rutin bazı kararlar yanında dokunulmazlıklar konusunun da ele alındığına dikkat çekerek, dokunulmazlıklarla ilgili olarak hali hazırda Başsavcılık tarafından Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilmiş dokunulmazlık talebi bulunduğunu anımsattı. Gerek bu talep, gerekse bundan sonra savcılık tarafından Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilebilecek herhangi bir başka dokunulmazlığı kaldırma talebiyle ilgili hükümetin kararlılığının devam ettiğini ifade eden Kudret Özersay, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında hükümetin kararlılığının devam ettiğinin teyit edildiğini söyledi.   Özersay, önümüzdeki dönemde koalisyon protokolü ve hükümet programında da yazdığı gibi, bu konularda savcılık kanalıyla dokunulmazlığının kaldırılması talebi gelmesi durumunda hükümetin bu dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde iradesinin devam ettiğini, bunun kamuoyu tarafından bilinmesini istediklerini vurguladı. Özersay, Cumhuriyet Meclisi’ne bu yönde yazıların gitmeye başladığını da anımsattı.     Bakanlar Kurulu’nun dün ayrıca, bir sonraki toplantıda “Nereden Buldun Yasa Tasarısı” ile “Kamu Reformu Yasa Tasarısı”nı ele alma kararı aldığını ifade eden Özersay, Bakanlar Kurulu’nun bir sonraki toplantıda bu iki yasa tasarısını değerlendirerek, üzerinde uzlaşmaya varması halinde Meclis Genel Kurulu’na sevk etme kararı aldığını sözlerine ekledi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GUTERRES, SPEHAR İLE GÖRÜŞTÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık