Ana Sayfa Dünya 11 eylül saldırısı yıl dönümü

11 eylül saldırısı yıl dönümü

ABD Başkanı Donald Trump 2001 11 Eylül saldırısı yıl dönümünde konuştu Amerika sindirilemez mesajı verdi.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2017 Pazartesi 21:21
11 eylül saldırısı yıl dönümü
Trump'tan 11 Eylül mesajı: Amerika sindirilemez! ABD Başkanı Donald Trump, 11 Eylül 2001 saldırılarının 16. yıl dönümünde anma törenine katıldı. Trump, “Amerika sindirilemez” mesajı verdi. Trump'tan 11 Eylül mesajı: Amerika sindirilemez!


ABD'nin topraklarında karşılaştığı en büyük saldırı olan 11 Eylül'ün 16. yıl dönümünde ülkede çeşitli anma törenleri düzenlendi.

El Kaide'nin üstlendiği saldırılarda ilk uçağın İkiz Kulelere çarptığı an olan 8:46'da (TSİ 15:46) New York'ta bir dakikalık saygı duruşunda bulunan ABD'lilere Beyaz Saray'dan eşlik eden Trump, daha sonra 184 kişinin öldüğü Pentagon'da açıklamalarda bulundu.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

ABD'nin "düşmanlarını" ve "vahşi katilleri" uyaran Trump, "Azmimizi test etmeye cesaret edenler, yakında defedilmiş düşmanlar arasında yerlerini alacaktır" dedi ve "Amerika sindirilemez" ifadesini kullandı. Trump'ın bu açıklaması bazı kaynaklarca, Kuzey Kore ile süren nükleer füze geriliminde atılacak adımlara ışık tuttuğunu ve ülkenin lideri Kim Jong-un'a verilmiş sert bir yanıt olarak yorumlandı.

'PEARL HARBOR SALDIRISINDAN DAHA KÖTÜ'

Sözlerine devam eden Trump, "Pearl Harbor'dan bu yana ülkemize yapılan en kötü saldırı ve hatta siviller hedef alındığı için daha da kötü" şeklinde konuştu ve "masum erkek, kadın ve çocukların hayatları gereksiz bir şekilde sona erdi" sözlerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de Pennsylvania'da düşen uçak için yapılan anma törenlerine katıldı. Yerel saat ile 9:45'te (TSİ 16:45) düzenlenen törende, dört El Kaide mensubu tarafından kaçırılan uçaktaki yolcularının ayaklanıp Pittsburgh kentinin 96 kilometre güneydoğusunda düşmesi ile sonuçlanan olayda kendi hayatının kurtulmuş olabileceğini kaydetti.

11 EYLÜL'DE NE OLMUŞTU?

ABD'de 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında, 4 yolcu uçağı  kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kulelere çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak  başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16'lar  tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kulelerde 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve kaçırılan  uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda, 19 teröristle toplam  ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı.

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül saldırılarının ardından eski  Başkan George W. Bush, Afganistan ve Irak'a girme kararı almış, Beyaz Saray'ın  Ortadoğu'daki savaş yanlısı politikası büyük tepkilere neden olmuştu.

Bush'un ''Terörizmle Savaş Kampanyası'' çerçevesinde kurulan ABD  Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ülkede yasa dışı dinlemelere başlarken,  "medeniyetler çatışması" ve "İslamofobi"ye zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları,  başta ABD olmak üzere Batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret  suçlarında büyük artışa yol açtı
.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"SHİP TO GAZA" TEKNELERİ KOPENHAG'DA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık