Ana Sayfa Siyaset 194 kişi devlete geçecek

194 kişi devlete geçecek

Aylardır devam eden sorunlara çözüm arayışları çerçevesinde Bulutoğluları ile çalışanların sendikası BES’in Başkanı Savaş Bozat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Sendikalar Mukayyidi Kemal Can başkanlığında biraraya geldi.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2012 Cuma 11:14
194 kişi devlete geçecek

TARAFLAR ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NIN ÇAĞRISIYLA BİRARAYA GELDİ; ÜNVERDİ UZLAŞIYA DAVET ETTİ


LTB BAŞKANI BULUTOĞLULARI, KADROLU 194 PERSONELİN DEVLETE AKTARILMASININ SAĞLANACAĞINI; PERSONEL GİDERLERİNDE YÜZDE 25 TASARRUF SAĞLANACAĞINI SÖYLEDİ


BOZAT: “HAYALİ İMZA ATMAK İÇİN BURADA DEĞİLİZ... ALINACAK KARARLAR BAKANLAR KURULU’NDA ONAYLANDIKTAN SONRA GREVİ KALDIRACAĞIZ”


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) aylardır devam eden sorunlara çözüm arayışları çerçevesinde Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile çalışanların sendikası BES’in Başkanı Savaş Bozat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Sendikalar Mukayyidi Kemal Can başkanlığında biraraya geldi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de toplantının başında kısa süre bulunarak taraflara uzlaşı çağrısı yaptı. Halkın ve çalışanların yararına olacak bir çözüm bulunması için tarafların duyarlılık göstermesini isteyerek “Konuya lütfen böyle bakın” dedi.

 

Bakanlık toplantı salonunda saat 10.45’te başlayan toplantıda Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana da yer alıyor.

 

Toplantı öncesi basına açıklama yapan Ünverdi, iş barışını sağlayarak LTB’deki sorunun çözümüne son noktayı koymak üzere tarafları toplantıya çağırdıklarını belirterek, katıldıkları için taraflara teşekkür etti.

 

Ünverdi, Lefkoşalıların layık olduğu belediye hizmetlerini alması için herkesin üzerlerine düşen sorumluluğun bilinciyle ve sağduyuyla son noktayı koyacaklarına inandığını söyledi.

 

Hükümetin halkın sağlığına ve halka değer verdiğini, üzerine düşen sorumlukla çalıştığını belirten Ünverdi, çalışanların maaşları ve sosyal güvenlik hakları için de tüm çabayı gösterdiklerini kaydetti ve sendikayla belediye başkanının üzerine düşeni yapmasını istedi.

 

BES Başkanı Savaş Bozat da, “Bugün burada olmamız gerekmezdi” diyerek 29 Şubat 2012’de tarafların attığı imzayı hatırlattı.

 

Bozat, maaşların nisan ayından itibaren gününde ödenmesi için imza atıldığını kaydederek, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının da aynı şekilde gündeme getirildiğini; birkaç ay içinde yasal düzenlemelerin yapılacağı söylendiği halde bugüne dek bir ilerleme sağlanmadığını söyledi.

 

5 Ekim’de grev uyarısı yaptıkları yazıya atıfta bulunan BES Başkanı Bozat, 9 aydır sorunlarının çözümlenmediğini belirtti.

 

“HAYALİ İMZA ATMAK İÇİN BURADA DEĞİLİZ”


Bazı belediye meclis üyelerinin istifa ettiğini; çalışanların durumununise içler acısı olduğunu belirterek “Biz bu üyeleri bu hallere düşürmek için değil, bu sorunları çözmek için seçildik. Aç, susuz, ev kirasını ve araba taksitini ödeyemeyen bin üyenin temsilcisi olarak buradayız. Yine hayali imzaların atılması için, uygulanmayacak anlaşmalar için burada değiliz. Biz kesin ve net kararların uygulanacağı, hatta bu kararların belediye meclisinde alınıp bakanlar kurulunda da onaylanmasından sonra grevi kaldıracağımızı ben şimdiden sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah en kısa sürede bu sorunu çözeceklerine dair içeride söz alırız ve Lefkoşalıları pislik halinden kurtarırız ” diye konuştu.

 

BULUTOĞLULARI


LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da sorunun çözümü için elinden geleni yaptıklarını, ikinci adımı hükümetin atacağını, birkaç haftadan beri çalıştıklarını ve hükümetten olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

 

Bulutoğluları, şubat ayından beri 8 ay geçtiğini, bu sürede çalışanların eksik sosyal güvenlik yatırımlarının yapılarak tüm haklarını elde edebileceği şekilde çalışmaların tamamlandığını, artık imza koymanın kaldığını belirtti.

 

Çalışanlarına haklarını verip Lefkoşalıların içine düştüğü sorunları aşmak istediklerini ifade eden Bulutoğluları, LTB çalışanlarının işlerinin başına dönmesi için BES’le uzlaşıya varmak istediklerini söyledi.

 

Bir haftadır meclis üyeleriyle ve hükümetle görüşmeler yapıp yasal düzenlemeleri hazırladıklarını belirten Bulutoğluları, Bakan Ünverdi’ye teşekkür etti.

 

“194 KİŞİ HAKLARIYLA DEVLETE GEÇECEK”


Bulutoğluları, bir soru üzerine, belediyede 194 memur fazlası göründüğünü, bunların tüm haklarıylıa birlikte devlete aktarılması için çalışma yaptıklarını ifade etti. Barem içi artışlar ve maaşları korunarak geçiş için çalışma başlatıldığını kaydeden Bulutoğluları, “Biz kimsenin hakkını almak istemiyoruz. Aksi olsa biz Sayıştay raporları doğrultusunda 194 kişiyi işçi yapardık veya 123 kişiyi işten çıkarırdık. Çalışma Bakanlığı, ben ve sendika kimsenin ekmeğiyle oynamak istemedik. Belki süreç biraz uzamıştır ama herkes hakkını alacaktır. Artık sürecin sonuna geldiğimize inanıyoruz ve bu saatten sonra bunları hayata geçirmek kalmıştır” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık