Ana Sayfa Yurt 1960'ta alınan 14 ton altını, 53 yıl sonra satıyorlar

1960'ta alınan 14 ton altını, 53 yıl sonra satıyorlar

Anastasiadis hükümeti 1960’ta satın alınan, 63’te Rum Merkez Bankası’na aktarılan yaklaşık 14 ton altını, finans ihtiyaçlarını karşılamak üzere 53 yıl sonra satışa çıkarıyor.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 15:33
1960'ta alınan 14 ton altını, 53 yıl sonra satıyorlar

Rum Merkez Bankası’nın ise böyle bir satışa rıza gösterip göstermeyeceği bilinmiyor.
 
Fileleftheros; “14 Ton Altın Satışa Çıkartılıyor... 1960’ta Satın Alınmıştı, 53 Yıl Sonra Ülke İhtiyaçlarının Karşılanması İçin Kullanılacak” başlıklı haberinde “gırtlağına kadar borçlu olan bir kişinin ilk yapacağı şey, iflas etmemek ve hayatta kalabilmek için mal varlığını satmaktır. Anastasiadis hükümeti de böyle yapıyor” ifadesini kullandı.

 

Habere göre DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu dün Rum Merkez Bankası’nın tasarrufunda bulunan altının 400 milyon Euro’luk bölümünün, finansal ihtiyaçlarını karşılamak için satılacağını doğruladı. Neofitu “Elimizde 446 bin ons (yaklaşık 14 ton) altın var. Uluslararası piyasalardaki bugünkü fiyatlarla (Bin 560 dolar) ve Euro’nun dolar karşısındaki değeriyle (1,31) toplam altın rezervlerinin 530 milyon Euro civarında olduğu değerlendiriliyor. Altın rezervinin yüzde 80’i  (yaklaşık 425 milyon Euro) devlete aittir” dedi.

 

Gazete Neofitu’nun bu sözü ile Rum Merkez Bankası’nın altın satışını onaylaması halinde elde edilecek net gelirin yüzde 80’inin, ilgili yasa metninde de belirtildiği gibi “devlet hazinesine gideceğini kastettiğine işaret etti.

 

Gazeteye göre Rum Merkez Bankası’ndan önceki gün yapılan, “altın satışı diye bir şey yok” açıklamasından,  bankanın, Rum yönetiminin KİT’lerin özelleştirilmesi yanında, finansal ihtiyaçların karşılamak için altın satma niyetinde olduğundan haberdar olmadığı sonucu çıkıyor. Haberde Merkez Bankası’nın bağımsız bir kurum olduğu, Maliye Bakanı’nın ve devletin emrinde olmadığı hatırlatarak altın satışına rıza gösterip göstermeyeceğinin bilinmediği vurgulandı.

 

Gazete Merkez Bankası’nın elindeki altının, Kıbrıs Lirası’nın altın karşılığı olduğu 1960’ta devlet tarafından satın alındığını, 63’te Merkez Bankası’na aktarılan altının o zamandan beridir Banka’nın varlık unsuru olduğunu ve şu ana kadar tek bir onsunun bile satılmadığını hatırlattı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık