Ana Sayfa Gündem "2013 ve 2014, ekmek savaşımın büyüyeceği yıllar olacak"

"2013 ve 2014, ekmek savaşımın büyüyeceği yıllar olacak"

Çarşının tanınmış esnafından Mehmet Ali Falhan “Toplum hiç bu kadar umutsuz olmamıştı” diyerek, yaşanan sıkıntılara değindi

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 10:13

Serhat İNCİRLİ


Lefkoşa’da Büyük Han yanında işyeri bulunan ve 44 yaşında olmasına rağmen “44 yıllık esnafım” diyen Mehmet Ali Falhan, Kıbrıs Türk toplumunu ömrü boyunca hiç bu kadar kötü durumda görmediğini söyledi.

 

KIBRIS’a konuşan Falhan, “Toplum hiç bu kadar çaresiz, umutsuz ve ümitsiz olmamıştı” dedi.

 

Arasta bölgesinde dedesi “Şekerci Mehmet Ali”, babası Nami bey ve amcasının belki de 150 sene hizmetleri olduğunu ve şimdi atalarından kalan çalışma geleneğini kendisinin “savaşarak” sürdürdüğünü aktaran Falhan, 2004 yılında kahve paketleme ve öğütme tesisinin tamamen yandığını, çok zor yıllar geçirdiğini, 10 yıl Güneyde inşaatlarda çalışıp şimdi yeniden “savaşmaya” başladığını kaydetti.

 

Falhan, “Ben hiç okula gitmedim, annem beni buraya; işe doğurdu” derken, ilkokulu bitirmediğini; hep iş hayatında olduğunu ama şu anda kızı Leyla ve oğlu Naim’in Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi aldığını dile getirdi.

 

Falhan, şunları söyledi:


“24 Ekim 2004’te iş yerim yandı. Babamın kurduğu Fal kahveleri kül oldu. 13 makinem gitti. Her şey bitti. Mahvolmuştum. Ekmek savaşından hiç kaçmadım. Gittim güneye inşaatlarda çalıştım. Döndüm, iş yerimi ellerimle kendim yaptım. Bir tek çatısı kaldı. Burada atalarımın teri var… Dedem, babam, amcam yıllarını buralara verdi. İşletmeyi yeniden kuracağım. Zaten kurdum, başladım ama tam kapasiteye geçeceğim. 2013 ve 2014, ekmek savaşımın büyüyeceği yıllar olacak… Bu küçücük yerde, araç parkından kazandığımla kavgamı sürdürüyorum”.

 

Bölgedeki esnafın “Komutan” dediği, başındaki şapkası, sakalları ve boynunda sürekli asılı duran havlusu ile herkesin çok sevdiği Mehmet Ali Falhan, Arasta’nın, çarşının çok değiştiğini, eski dostlukların azaldığını da ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

LATİF AKÇA, "DEVAM" DEDİ...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık