Ana Sayfa Yurt 2013’te daha yaygın destek

2013’te daha yaygın destek

KIBRIS TV’de konuşan Tarım Bakanı Amcaoğlu, tarım ve hayvan üreticilerine umut verdi:

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 08:15
2013’te daha yaygın destek

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, kendi dönemlerinde hayvan başına desteğin iki katına çıktığını açıkladı. Amcaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, fareyle mücadelede başarıya ulaşabilmek için eğitilmiş 200 personel görev yapıyor.


Amcaoğlu, KIBRIS TV’de katıldığı “Serhat İncirli ile Kıbrıs’ta Bugün” programında bakanlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.


Amcaoğlu, özellikle üretici sektörlere ve üretime ciddi anlamda destek vermeye çalışıldığını, fakat sektörlerin kendi içinde yaşadığı sıkıntılarının da bulunduğunu, örneğin modernizasyonu kullanabilmek gibi sorunların yaşandığını, hijyen koşullarında modernleşerek daha fazla kazanmaya yönelik üreticileri teşvik edecek programların olduğunu, 2013 yılında daha yaygın bir destek programının uygulamaya konulacağını söyledi.


Küçük ölçekli işletmeler için de zaman zaman hibe programları uygulandığını belirten Amcaoğlu, örneğin bir yatırım yapılacaksa bunun yarısının devlet tarafından karşılanması, yarısının kredi olanakları veya bu işi yapmak isteyen üretici tarafından karşılanması koşuluyla, bu programların uygulandığını, geçen yıl gündemden çıkan destek programlarının bu yıl daha yaygın bir şekilde kullanılması için çalışmaların yapılacağını açıkladı.


Amcaoğlu, orta ölçekli işletmelerin hayatını sürdüremez duruma gelmesi durumunda işsizliğin artacağını, bunun önüne geçmek için çalışmalar yapıldığını vurguladı.


Yeme gelen artışı dikkate alarak hayvancı lehine düzenlemeler yaptıklarını belirten Amcaoğlu, Küçükbaş hayvancılıkta hayvan başına olan desteğin iki katına çıktığını, bugün hayvan başına desteğin 44 TL olduğunu, diğer taraftan yemlik arpayı alabilmeleri için faizsiz kredili arpa temini imkanı yaratıldığını, aynı zamanda yemini kendisi yapan hayvancıya yönelik büyükbaş hayvancıya 40 günlük ödeme süresinin 60 güne çıkarıldığını hatırlattı.


Amcaoğlu, Tarım Bakanlığı olarak Küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve bununla ilgili süt ürünleri ihracatına yönelik yapılan işlemlerde bu sütlerin daha yüksek oranda kullanımı sağlamaya çalışmak için politikaların uygulandığını ifade etti.


Bu yıl, 130 kişilik orman dairesinden ekipler ve yine eğitilmiş tarım bakanlığından 70 kişi ile fare ile mücadele başlatıldığına değinen Amcaoğlu, yeniden bir takviye daha yapıldığını, bu mücadeleyi sürekli kılabilecek gerekli materyalin sağlanacağı bir üretim tesisi kurulduğunu, bu konuda artık sıkıntı yaşanmamasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık