Ana Sayfa Gündem 21 Aralık heyecanı

21 Aralık heyecanı

Dünyanın önde gelen gazete ve televizyonları Şirince’ye muhabir gönderdi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 16:01
21 Aralık heyecanı

Bir Maya takvimine dayanan “kıyamet” inanışının yarattığı ilgiyle Türkiye'nin ve dünyanın gündeminde uzun süredir yer alan İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde, “kıyametin kopacağı” ileri sürülen 21 Aralık öncesi meraklı turistler ile gazetecilerin dışında bir kalabalık görünmüyor.


Selçuk Kaymakamlığı'nın, belediyenin ve köy muhtarlığının, köye yarın gitmesi beklenen kalabalığa ilişkin yoğun önlemler aldığı Şirince sokaklarında, meraklı birkaç turist ile yerli ve yabancı gazeteciler dışında fazla bir kalabalık görülmüyor.


Köye kaç kişinin geleceği net olarak kimse tarafından bilinmese de yetkililer güvenlik kameralarından, köy girişinde araçlar için geçiş noktası oluşturmaya, esnaf denetimlerine kadar bütün hazırlıklarını tamamladı.


O gün ağırlayacağı misafirler için yiyecek ve içecek stokları yapan esnaf da “kıyamet gününe özel” içecekler ve menülerle misafirlere “güzel bir kıyamet gecesi” geçirmenin hazırlıklarını yapıyor.


Bu özel günü Şirince'de geçirmeyi planlayanlar için ise iddiaların aksine köydeki bazı pansiyonlarda hala boş yer bulabiliyor.


Köy sokaklarında Maliye ve jandarma ekiplerinin denetim araçlarının yanı sıra gündeme oturmuş bu küçük köyü görmek için gelen birkaç meraklı turiste, yerel, ulusal ve yabancı basının temsilcilerine rastlamak mümkün.

 

İnanana rastlamak mümkün değil

 

Alman turist Kassie Welch, arkadaşlarıyla bölgeye bir haftalığına tatile geldiklerini belirterek, Kuşadası'nda konakladıklarını, ancak 21 Aralık'ta Şirince'de olmayı planladıklarını söyledi.


Maya takvimine göre o gün kıyamet kopacağına inanmadıklarını ifade eden Welch, “Dünyanın sona ereceğine inanmıyoruz, ama o gün eğlence için burada olacağız” diye konuştu.


Köy çarşısını gezen Aydın Akgün de Almanya'da yaşadığını, arkadaşlarıyla tatillerini geçirmek üzere İzmir'e geldiklerini söyledi.


Yapılan haberlerin ilgilerini çektiğini, bu nedenle Şirince köyünü görmeye geldiklerini ifade eden Akgün, “Elbette kıyamet kopmayacak, yaşam devam edecek, biz gezmek için geldik” dedi.

 

Basının ilgisi yoğun

 

Aylarca hakkında yazılar yazılan günün 48 saat öncesinde, Şirince Çarşısı ve köy meydanında turistler kadar, hatta onlardan daha fazla sayıda yerel, ulusal ve uluslararası basından temsilciler dikkati çekiyor.


ABD'nin ünlü basın kuruluşu Wall Street Journal gazetesinin temsilcisi Joe Parkinson, dünyanın dört bir yanından birçok insanın buraya akın etmesinin beklendiğini, kendilerinin de ekip olarak yapılan hazırlıkları değerlendiren bir haber yapmak üzere Şirince'de bulunduklarını belirtti.


Birçok hazırlık yapılmış olmasına karşın, Şirince'nin, köyün altyapısının büyük bir kalabalıkla başa çıkıp çıkamayacağına dair endişeleri olduğunu dile getiren Parkinson, “Köy, olası misafirlere karşı iyi ve akıllıca hazırlanmış, ama belirtilen kadar kişi gelirse bu küçük yerin o kadar kişiyle nasıl başa çıkacağını bilmiyorum” diye endişesini dile getirdi.


Özellikle esnafın, gelen misafirler için “akıllıca ve yaratıcı” hazırlıklar yaptığını gözlemlediğini ifade eden Parkinson, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Buradaki esnaf olası misafirlere karşı oldukça akıllı şekilde hazırlanmış görünüyor, 'kıyamet içecekleri', 'son gece menüleri' bile hazırlanmış durumda.


Elbette kıyametin kopacağına inanmıyorum, beni buna inandıracak yeterli delil yok ortada. Ama aslına bakarsanız, buraya yüz binlerin akın edeceğine dair pek fazla bir delil de yok. Bazı otellerde hala boş yerler var. Bence buradaki esas sürpriz, o kadar insanın buraya gelmemesi olur.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HOLİGANLAR MAHKEMEDE

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık