Ana Sayfa Gündem 23 Nisan tören ve etkinliklerle kutlanacak

23 Nisan tören ve etkinliklerle kutlanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü anısına Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’yle birlikte KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
23 Nisan tören ve etkinliklerle kutlanacak

Bayram nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı, “17. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali” düzenliyor.

Festivale, KKTC’yle birlikte, 9 ülkeden çocuklar katılıyor.

Festivale, Türkiye, Rusya (Başkordistan), Polonya, Londra Türk Dili Ve Kültürü Okulları, Gürcistan, Kazakistan, Bulgaristan, Sırbistan okullarından öğrenciler katılıyor.

Etkinlikler çerçevesinde, öğrenciler, devlet ve hükümet yetkililerine ziyaretler gerçekleştirerek, temsili olarak makamlara oturacak. Ayrıca konuk heyetlerden ve festival ekiplerinden belirlenen öğrenciler de devlet ve hükümet yetkililerine ziyaretler gerçekleştirecek.

Ekipler ayrıca tüm ilçelerde yerel yönetimleri ve askeri temsilcileri de ziyaret edecek.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, çarşamba konuk heyetlere yemek verecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Kurtuluş İlkokulu, Özgürlük İlkokulu, Aydınköy İlkokulu ve Fikri Karayel İlkokulundan 13 öğrenci, 14-24 Nisan tarihleri arasında Antalya’da yapılacak “TRT 37. Uluslararası Çocuk Şenliği’ne” katılıyor.

17. ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ

Bugün konuk ekiplere Lefkoşa’nın tarihi ve kültürel yerleri gezdirilecek, yarın ise ekipler 09.00’da Gala programı genel provası yapacak.

22 Nisan Çarşamba günü ise saat 17.30’da Sivil Savunma Tesislerinde eğlence düzenlenecek.
23 Nisan’da saat 16.30’da, konuk ekipler ve yerli ekipler Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gala etkinliği yapacak.

BAYRAM, BEROVA’NIN RADYODAN YAPACAĞI KONUŞMAYLA BAŞLAYACAK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın saat 08.00’de radyodan yapacağı konuşmayla başlayacak.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanacağı 23 Nisan Perşembe günü öğrenciler okullarda toplanarak, tören alanlarına gidecek. Saat 16.30’da ise Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gala programı yer alacak.

24 Nisan Cuma akşamı konuk grup liderlerine veda yemeği verilecek ve anı plaketi takdim edilecek.
Festivale katılan konuk ekipler, 25 Nisan Cumartesi günü adadan ayrılacak.

İLÇELERDEKİ TÖRENLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm ilçelerde de törenlerle kutlanacak.

Lefkoşa’daki ilk tören 08.45’te Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Anıta çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle son bulacak bu törenin ardından, saat 09.30’daLefkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki tören başlayacak. Öğrencilerin dans gösterilerini sunup, konuşmaların yapılacağı törende, şiirler de okunacak.

Güzelyurt’taki tören, Atatürk Anıtı’nda saat 08.30’da anıta çelenk konulmasıyla başlayacak. Bunu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla bayrakların göndere çekilmesi izleyecek. Ardından Güzelyurt Zafer Stadyumu’nda gerçekleştirilecek tören saat 09.30’da başlayacak. Konuşmaların yapılıp, şiirlerin okunacağı törende, müzikli dans gösterileri sunulacak.

Gazimağusa’da Zafer Anıtı’ndaki tören saat 09.00’da çelenklerin konulmasıyla başlayacak; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla bayrakların göndere çekilmesiyle tamamlanacak. Ardından saat 09.30’da Dr. Fazıl Küçük Stadyumu’ndaki tören başlayacak. Öğrencilerin şiirler okuyacağı, dans gösterileri sunacağı törende, konuşmalar da yapılacak.

Girne’deki ilk tören saat 08.40’ta Atatürk Anıtı’nda yer alacak ve anıta çelenkler konulacak. 20 Temmuz Stadyumu’nda gösterilerin sunulacağı, şiirlerin okunacağı ve konuşmaların yapılacağı tören ise, 09.30’da başlayacak.

İskele’deki tören, Atatürk Anıtı önünde saat 09.00’da başlayacak. Çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı’yla bayraklar göndere çekilecek. Gösterilerin sunulacağı İskele Cumhuriyet Stadyumu’ndaki tören de saat 10.00’da başlayacak.

“KIBRIS ÇOCUK KARNAVALI

“23 Nisan Çocuk Bayramı” dolayısıyla “Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015” de düzenleniyor.

Lefkoşa’da 22-23 Nisan tarihlerinde Yakın Doğu Üniversitesi’ne bağlı Park Near East’te yapılacak karnavalda 08.30-18.00 saatleri arasında çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Kıbrıs Çocuk Karnavalı”nın düzenlenmesine Başbakanlık, Lefkoşa Türk Belediyesi, Girne Belediyesi, Yakın Doğu Üniversitesi, çok sayıda sivil toplum örgütü ve gönüllüler katkı koydu.
Organizasyon komitesinin yaptığı yazılı açıklamaya göre, karnavalda, Art Terapi Merkezi Direktörü Bahar Çıralı danışmanlığında “Hatıra Resmi”, “Seramik Masası”, “Robot Heykeller”, “Taç Yapımı”, “Mozaik İsimlik”, “Vücudunu Çiz - Fotonu Çek” ve “Maske Yapımı” gibi bir çok etkinlik yapılacak.

“Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015”in 23 Nisan özel programında saat 14:00’de “Tüm Çocukları Kaynaştırma Oyunu”; 15:00’de “ÖZEV (Özel Eğitim Vakfı) Müzik Grubu Dinletisi”, 15:30’da “YDÜ Dans Show”, 16:00’da “Dance Fit Dans Show”, 16:30’da “Fikri Karayel Konseri” gerçekleştirilecek.

Karnaval süresince gerçekleştirilecek etkinliklerden ücretsiz yararlanılabilecek.

TEKNOLOJİ TARİHİ SEYRİ

Karnaval sırasında Park Near East’de iki gün boyunca İngiliz döneminden kalma bir bisiklet, YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi’ne ait klasik bir araba ve eski bir Kıbrıs otobüsü, İtfaiye Müdürlüğü’nün bir aracı ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin ürettiği, KKTC’nin ilk güneş enerjisi ile çalışan aracı NEU RA 25 sergilenecek ve çocuklara teknolojinin tarihi seyri aktarılacak.
“Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015”in iletişim sponsorluğunu Kuzey Kıbrıs Turkcell, yiyecek sponsorluğunu Ülker ve Atakom, içecek sponsorluğunu EVSU, genel organizasyon sponsorluğunu İsviç İletişim, yarışma organizasyon sponsorluğunu JCI Kuzey Kıbrıs, reklam baskı sponsorluğunu Magic Touch, outdoor tanıtım sponsorluğunu ise Işıl Reklam yapıyor.

“Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015”e ilişkin detaylar Facebook/Kıbrıs Çocuk Karnavalı sayfasından ya da 0533 865 27 21 numaralı telefon numarası aranarak öğrenebilir ve yarışmalara kayıt yaptırabilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık