Ana Sayfa Yurt 26 milyar dolar kara para aklandı

26 milyar dolar kara para aklandı

Almanya İstihbarat Teşkilatı, Rus kara parasının Güney Kıbrıs’ta aklandığını ortaya çıkardı.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2012 Salı 11:24
26 milyar dolar kara para aklandı

Almanya İstihbarat Teşkilatı’nın Güney Kıbrıs’ı Rus kara parası konusunda suçladığı ve Alman Meclisi’ne ‘işletme modelini değiştirmeden mali yardıma onay vermemesi’ tavsiyesinde bulunduğu bildirildi.


Alithia “İstihbarat Teşkilatının Raporu Merkel’in Elinde... Berlin’den Rus Kara Parası ve Şirketler Vergisiyle İlgili Uyarı” başlıklı manşet haberinde “Der Spiegel” isimli dergiyi kaynak göstererek raporun Almanya Başbakanı Angela Merkel’in elinde olduğunu belirtti ve bu gelişmenin, Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’in Rum memorandumunun karşılaşacağı zorluklarla ilgili söylemlerinin hemen ardından cereyan ettiğini vurguladı.Vatandaşlık taktiği

 

Gazeteye göre Rum tarafında yapılan araştırmalardan sonra hazırlanan Alman İstihbarat Teşkilatı raporunda, Güney Kıbrıs’ın, vatandaşlık vermede uyguladığı metotla da Rus kara parasını aklama olanağı sağlamaya devam ettiği vurgulanıyor.


Gazete AB’yi denetimi altında bulunduran Almanya’nın Güney Kıbrıs’ın Troyka’yla varacağı memorandum konusunda kendi kırmızıçizgilerini çekmekte olduğunu belirterek özetle şunları yazdı:


“Der Spiegel’in önceki günkü sayısında Kıbrıs’la ilgili ‘Rus Kara Para Hesapları... İstihbarat Teşkilatı, Kıbrıs Ekonomisinin Kurtarılması Öncesinde Uyarıyor’ başlıklı bir haber yayınladı.


Alman İstihbaratı’nın raporundan söz edilen haberde Kıbrıs’ın kara para aklama olanağı sağlamaya devam ettiği belirtiliyor ve Alman meclisinin, şirketler vergisi artırılmadan Kıbrıs’a mali destek için onay vermeyecek göründüğüne vurgu yapılıyor.


Lefkoşa’yı yakan raporda Kıbrıs bankalarındaki Rus kara parasının 26 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Raporda Kıbrıs’a muhtemel mali yardımdan öncelikle bankalardaki kara para hesabı sahiplerinin faydalanacağı ve şu anda Rus vatandaşlarının Kıbrıs bankalarındaki mevduatlarının 26 milyar dolara dayandığı, bu meblağın ülkenin yıllık Gayrı Safi Milli Hasılası’ndan fazla olduğu saptandı. Kıbrıs’a Avrupa finansı sağlandığında bu kara paraların da destekleneceğine işaret eden Teşkilat dahası, Kıbrıs’ın kara para aklama olanakları sağlamaya devam ettiğine vurgu yapıyor.

 

AB ülkelerinde dolaşıyorlar

 

Gerekli yasaları yaptığı ve ilgili kurumsal çerçeveyi oluşturduğundan Kıbrıs’ın görüntüde kara parayla mücadeleye ilişkin bütün anlaşmalara uyduğu belirtilen raporda bu yasaların uygulamasında sorun olduğu, Rusların Kıbrıs vatandaşlığı edinmesiyle kara para aklamanın kolaylaştığı vurgulanıyor. Raporda, bu yolla 80 Rus oligarkın halen AB içerisinde serbest yerleşim olanağı yakaladığı da ekleniyor.


Rus sermayesinin Kıbrıs’a akışı da anlatılan raporda, önceki on yıllar içerisinde Kıbrıs hükümetinin, Ada’nın Avrupa, Afrika, Ortadoğu arasındaki coğrafik konumunu kullanmaya karar vermesiyle Kıbrıs’ın vergi cenneti haline geldiğine dikkat çekiliyor. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonraki 20 yıl içerisinde Kıbrıs’taki off shore şirket ve Rus yatırımı sayısının katlanarak arttığı ve 40 bini aştığı vurgulanan raporda, paraların kaynağı hakkında yeterli izahat talep edilmediği de belirtildi.”


Gazete Almanya Başbakanı Angela Merkel’in elinde bulunan bu raporla ilgili haberin, Alman Maliye Bakanı Schäuble’in, Kıbrıs’ın Euro bölgesindeki ortaklarının şirketler vergisi konusunu gündeme getirdiği açıklamasından 24 saat sonra ortaya çıktığına işaret etti.


Gazeteye göre bu da, Maliye Bakanı Vasos Şarlis’in iddia ettiği gibi Schäuble’in söylediklerinin yanlış anlama olmadığını, dahası çok daha endişe verici ve Kıbrıs memorandumunun belirlenmesi için yapılacak siyasi müzakerelerdeki zorlukların habercisi olduğunu gösteriyor.


Politis haberi “Vergi ve Kara Rubleler Merkel’in Gözünde” başlığı altında özetlerken, Fileleftheros “Kıbrıs’ta Kara Paralı Rus Hesapları... Spiegel Alman Araştırmasını Yayınlıyor ve Kıbrıs’a Yapılacak Ekonomik Yardım Konusunda Yangın Çıkartıyor... Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı Kıbrıs Ekonomisini Kurtarma Paketi Konusunda Uyarıyor” başlık ve spotlarını kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık