Ana Sayfa Yurt 29 Ekim, Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda kutlandı

29 Ekim, Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’da ilk tören Atatürk Anıtı’nda düzenlendi.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2013 Salı 14:03
29 Ekim, Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda kutlandı

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Tayyar Süngü, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bakanlar, bazı milletvekilleri ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

Tören çelenklerin protokol sırasına göre anıta konulmasıyla başladı. Saygı marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

Tören Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sona erdi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk,

Yüce Türk ulusunu esir etmeye çalışanlara karşı verilen Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından askeri zaferin Türkiye Cumhuriyeti ile sonuçlandığı mutlu günün yıldönümünde huzurlarınızdayız.

Eşsiz askeri dehanız yanında, örnek devlet adamı kişiliğinizle yoktan var ettiğiniz, attığınız sağlam temeller üzerinde istikrarla yükselen Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunun 90’ıncı yılında sadece bölgesinde değil dünyada da takdir edilen bir devlet olmuştur.

Dünyadan izole edilmeye çalışılan Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olan, maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen en büyük eseriniz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünde Aziz hatıranız önünde bir kez daha minnet, şükran ve saygı ile eğiliyoruz.”

AKÇA

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise şu ifadelere yer verdi:

“Aziz Atatürk,

Bizlere bıraktığın en yüce eserin olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümünü Kıbrıs Türk halkı ile birlikte kutlamanın sevinç ve heyecanını yüreklerimizde hissediyoruz.

Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlik ve beraberlik içinde,  ilkelerin ışığında Cumhuriyetimizin demokratik kazanımlarını da gözeterek çağdaş uygarlık düzeyini aşma yolunda hızlı ve kararlı adımlarlar yürüyoruz.

Bu mutlu ve anlamlı günde, Kıbrıs Türk kardeşlerimizle güç ve gönül birliği içinde aziz hatıran önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, Kurtuluş Savaşımızın şanlı şehitlerini rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz.”

ŞAVAŞ

KTBK Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Ebedi ve eşsiz Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk,

Yüce önderliğinde gerçekleştirilen bağımsızlık mücadelesinin, en değerli kazanımı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde büyük bir gurur ve coşkuyla huzurunuzdayız.

Türk milletinin varlığını ortadan kaldırmak ve onu zincire vurmak hayaliyle Türk Vatanına hoyratsızca saldıranlara karşı kazanılan büyük zaferin hemen ardından, gerçek kurtuluşun yegâne temeli ve dayanağını teşkil eden Cumhuriyeti kurarak, Aziz Türk milletine, ebediyen hür ve bağımsız yaşamanın tek geçerli anahtarını armağan ettiniz.

Bazılarının manda ve himayeyi tartıştığı o karanlık ve zorlu dönemde, bugün dahi dünya Milletlerinin birçoğunun hayal edemedikleri niteliklere sahip Cumhuriyeti işaret ederek başlattığınız büyük çağdaşlaşma projesi her geçen gün gelişerek ve güçlenerek dünya Milletlerine örnek olmaktadır.

Tarih boyunca milletiyle ayni ülküyü paylaşan ve barış içinde dostça yaşamayı düşünen Türk Ordusu, Anavatanda olduğu gibi Yavru vatan Kıbrıs’ta da, Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığını, hak ve menfaatlerini korumaya devam edecektir.

İlke ve devrimlerinin sadık ve yorulmaz takipçileri olarak bizler; erdemine ve temel değerlerine yürekten inandığımız Cumhuriyeti emanetiniz kabul ediyor ve onu ebediyen yaşatacağımıza huzurunuzda bir kez daha söz veriyoruz.

Ebedi Başkomutanımız, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz”

TAK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık