Ana Sayfa Yurt 29’uncu yıl

29’uncu yıl

Türk yıldızları KKTC’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle 15.30’da Girne semalarında gösteri sunacak.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2012 Perşembe 14:31
29’uncu yıl

KKTC’nin kuruluşunun 29’uncu yıldönümü, törenler ve etkinliklerle kutlanıyor. Resmi kutlamalar Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun dün saat 12.00’de yaptığı konuşmayla başladı. Resmi tören ise bugün gerçekleşecek. Ayrıca kutlamaların bir parçası olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları, geleneksel akrotim gösterilerini bugün sunacak. Girne semalarındaki gösteri saat 15.30’da başlayacak ve Dome Otel yakınından izlenebilecek.


Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları, bugün saat 10.00’da Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki törene de katılacak. Bugünkü törenlere, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katılacak.


Türk Deniz Kuvvetleri’nin TCG Gökçeada fırkateyni ile TCG Çanakkale denizaltısı bugün 10.00- 12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında Girne Turizm Limanı’nda halkın ziyaretine açılacak.


TCG Gökçeada fırkateynine ulaşım, Girne Yat Limanı’ndan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nca sağlanan deniz vasıtasıyla yapılacak.

 

Bugünkü program


15 Kasım’ın bugünkü kutlamaları, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun saat 09.00’da Cumhurbaşkanlığı’nda tebrik kabulüyle başlayacak.


Atatürk Anıtı’nda saat 09.30’da çelenk sunma töreninin ardından saat 10.00’da Dr. Küçük Bulvarı’ndaki resmigeçit töreni başlayacak. İstiklal Marşı’nın ardından tören birlikleri denetlenecek ve halkın bayramı kutlanacak.


Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına yapılacak konuşmadan sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşacak.


Erenköy ve Yeşilırmak’tan gelen bayrakların Cumhurbaşkanı Eroğlu’na takdiminin ardından Gençlik Dairesi Halk Dansları Topluluğu gösteri sunacak ve tören resmigeçitle tamamlanacak.


Lefkoşa’da Şehitler Anıtı’nda da mahalli tören yer alacak. Tören saat 08.00’de başlayacak.


GKK bando konseri ise Lefkoşa Dereboyu’nda saat 18.00’de başlayacak.

 

Gazimağusa’daki tören 14.30’da


15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda Gazimağusa’da iki ayrı tören gerçekleştirilecek. İlk tören, Zafer Anıtı önünde saat 14.30’da protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.


İkinci tören ise, saat 15.00’te Polat Paşa Bulvarı’nda, tören birlikleri ve halkın bayramının kutlanmasıyla başlayacak. Tören, resmigeçitle sona erecek.

 

Girne’de yıldızlar geçecek


Girne’deki tören, Atatürk Anıtı önünde saat 14.10’da protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak. Törende daha sonra şiirler okunacak, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak ve eskrim ile folklor gösterisi sunulacak. Tören, resmigeçitle sona erecek.


Girne’de ayrıca saat 13.30’da Atatürk Anıtı’nda Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı bando konseri, 15.30’da Türk Yıldızları akrotim gösterisi sunulacak.Güzelyurt, İskele ve Lefke’deki törenler


Güzelyurt’taki tören, saat 14.30’da çelenklerin Atatürk Anıtı’na konulmasıyla başlayacak. Saygı Marşı’yla Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Doğa ve Arkeoloji Müzesi önündeki törende ise, teftiş ve kutlamaların ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak, şiir de okunacak. Tören, folklor gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.


İskele’deki tören, Ecevit Meydanı’nda saat 15.00’da başlayacak. Öğrencilerin şiirler okuyacağı törende folklor gösterisi de yapılacak. Tören resmigeçitle sona erecek. Törenden sonra İskele Belediyesi, belediye gazinosunda kokteyl verecek.


Lefke’de ise ilk tören saat 10.00’da Lefke Şehitliği’nde yapılacak, hemen ardından Atatürk Anıtı önündeki törene geçilecek. Resmigeçitle sona erecek tören sonrasında, Lefke Kaymakamlığı tarafından Lefke Spor Kulübü’nde tebrik kabulü olacak.Cumhurbaşkanı ve eşi resepsiyon verecek


Bu arada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu, KKTC’nin 29’uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla bu akşam saat 19.00’da Cratos Otel’de resepsiyon verecek.

 

Liderlere saygıKutlamalar çerçevesinde Mücadele önderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Mezarı’nda dün saat 15.00’te, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın anıt mezarında ise saat 15.30’da tören düzenlendi. Törene katılanlar saygı duruşunda bulundu.

 

Atalay, dün akşam geldi

 

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay beraberindeki heyetle birlikte, 29. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere dün akşam 19.40’ta KKTC’ye geldi.


TC Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst düzey temsilcilerinin de törenlere katılacağı belirtilirken, Atalay’ın bugün çeşitli temaslarda da bulunacağı ve akşam saat 20.30’da adadan ayrılacağı açıklandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık