Ana Sayfa Yurt 3 cumhurbaşkanı 5 başbakan değişti, ne elektrik ne yol var

3 cumhurbaşkanı 5 başbakan değişti, ne elektrik ne yol var

3 cumhurbaşkanı, 5 başbakan değişti; Dörtyol’da kırsal kesim arazisine ev yapanlara ne elektrik verildi, ne de yol yapıldı.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2012 Pazar 18:07
3 cumhurbaşkanı 5 başbakan değişti, ne elektrik ne yol var

Ahmet İLKTAÇ

 

Gazimağusa’ya bağlı Dörtyol köyünde 13 yıl önce devlet tarafından kırsal kesim arazisi olarak dağıtılan arazilere inşa edilen evlere henüz ne elektrik verildi, ne de düzgün bir yol yapıldı.


Bu arazilere milyonlarca lira harcayarak ev inşa eden vatandaşlar, evlerine elektrik bağlanmamasına ve yol yapılmamasına oldukça öfkeli.


Karanlıkta yaşamaya mahkum edilmekten bıkıp usandıklarını ifade eden vatandaşlar, böyle bir yaşam olamayacağını söylüyor.


“Hem elektrik yok, hem yol yok” diyen ev sahipleri, kendilerine verilen sözlerin bir an önce tutulmasını ve evlerine yol ile elektriğin gelmesini dört gözle beklediklerini ifade ediyor.


Gazetemiz KIBRIS’ı arayan Dörtyol eski muhtarı Hayrettin Gök, 3 cumhurbaşkanı, 5 başbakan, 5 büyükelçinin değiştiğini ancak 13 yıl önce kırsal kesim arsası olarak ilan edilen bölgeye henüz elektrik gelmediğini, yol yapılmadığını söyledi.


Tüm bu sorunların birinci sorumlusunun İçişleri Bakanlığı, ikinci sorumlunun ise elçilik olduğunu belirten Hayrettin Gök, elçiliğin verdiği parayı denetlemediği için, İçişleri Bakanlığı’nın ise arsaları dağıtırken aldığı ücretin gerektirdiği hizmeti yapmadığı için suçlu olduğunu kaydetti.


Kırsal kesim arsası alan ailelerin milyonlarca liralık yatırım yaptığını anlatan Gök, ancak elektriksiz, yolsuz evlerde yaşamak zorunda bırakılarak mağdur edildiklerini vurguladı.


Elçiliğin ilgili bakanlığa 350 bin TL vermesine rağmen sorunların bir türlü çözülmediğine dikkat çeken eski muhtar, vatandaşın mağduriyetinin bir an önce giderilmesini istedi.


Yaklaşık 1.5 yıl önce kendisine kırsal kesim arsası olarak verilen alana yaklaşık 150 bin TL’lik masraf yaparak ev inşa eden Hatice Yaman da, evlerine henüz elektrik bağlanmadığından şikâyet etti.


Eşi ile birlikte karanlıkta yaşadıklarını ifade eden Yaman, kendilerinden istenen arsa bedelini eksiz ödemelerine rağmen evlerine elektrik bağlanmadığından ve evlerine ulaşacakları doğru düzgün bir yol yapılmadığından yakındı.


Hatice Yaman, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’a durumu bildirmelerine rağmen henüz evine elektrik bağlanmadığını ifade ederek, siyasilerin vatandaşın sesine kulak vermesini istedi.


Yaklaşık 2 yıl önce kendisine verilen arsaya ev inşa eden Nihal Gök ise, inşaat için yaklaşık 250 bin TL harcadıkları eve henüz elektrik bağlanmadığını anlatırken, siyasilere tepki doluydu.


Elektriksiz evinde ne bir iş yapabildiğini, ne de misafir ağırlayabildiğini belirten Gök, arsa bedelini ödemelerine rağmen kendilerine verilen yol ve elektrik sözünün hiç tutulmadığından yakındı.


“Elektrik olmayan evde yaşamak çok zor” diyerek içinde bulundukları güç durumu anlatan Nihal Gök, kendilerine verilen sözlerin tutulmasını ve elektriği olmayan evlerine elektrik, yolu olmayan evlerine yol yapılmasını talep etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık