Ana Sayfa Dünya 30 ekim'de ilk resmi tren seferi başlatılacak

30 ekim'de ilk resmi tren seferi başlatılacak

Projede Türkiye'den Gürcistan'a ulaşım sınır tüneliyle sağlanıyor. Tünelin 2 bin 375 metresi Türkiye, 2 bin 70 metresi ise Gürcistan sınırlarında bulunuyor.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2017 Cumartesi 21:41
30 ekim'de ilk resmi tren seferi  başlatılacak
Demir İpek Yolu'nda sona gelindi! 30 Ekim'de açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi  Kvirikaşvili'nin katılımıyla Bakü'den 30 Ekim'de ilk resmi tren seferi  başlatılacak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında taşınacak yükün yıllık 50 milyon  tona ulaşması hedefleniyor.    

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 2007 yılında ihalesi yapılan ve Temmuz 2008'de temeli atılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin 79  kilometresi Türkiye'den, 246 kilometresi Gürcistan'dan, 504 kilometresi ise  Azerbaycan'dan geçiyor.

 

Projede Türkiye'den Gürcistan'a ulaşım sınır tüneliyle sağlanıyor.  Tünelin 2 bin 375 metresi Türkiye, 2 bin 70 metresi ise Gürcistan sınırlarında bulunuyor.

"ULUSLARARASI TAŞIMA POTANSİYELİ YILLIK 50 MİLYON TON"

Hatla Ortadoğu'yu Marmaray üzerinden Avrupa'ya bağlayan demiryolu ağı  sayesinde Türkiye ile Asya, Kafkasya ve Avrupa ülkeleri arasında ulaşım daha  kolay olacak. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu bağlantısıyla uluslararası taşıma  potansiyeli yıllık 50 milyon tona ulaşacak.

Söz konusu projeyle Marmaray ve bu projeleri destekleyen diğer  demiryolu projelerinin inşasıyla Asya'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan Asya'ya çok büyük  hacimde taşınabilecek yüklerin önemli bir bölümü Türkiye'de kalacak. Böylece  Türkiye, uzun vadede milyarlarca dolar taşıma geliri elde edebilecek.

Hattın hizmete alınmasıyla 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük  taşınacak. Türkiye ile Asya, Kafkasya ve Avrupa ülkeleri arasında,  Bakü-Tiflis-Kars demiryolu bağlantısıyla yıllık 50 milyon tona ulaşacak  uluslararası taşıma potansiyeli ortaya çıkacak.

Bölgeye gerek istihdam gerekse ticari açıdan canlılık getirecek proje,  enerji sektöründeki Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum projelerinden sonra  her üç ülkenin gerçekleştirdiği üçüncü büyük proje oldu.

"HAT, ÜRÜNLERİN HEDEF PAZARLARA ERİŞMESİNE VESİLE OLACAK"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, "Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars  Demiryolu Projesi'nin Türkiye için büyük önem taşıdığını söyledi.

Projeyle Londra'dan kalkan bir trenin Pekin'e kadar kesintisiz  gidebileceğini belirten Arslan, Demir İpek Yolu'nun güzergahtaki ülkeler ve  bölgeye çok ciddi katma değer oluşturacağını bildirdi.

Arslan, hattın, bölgenin ekonomisini canlandıracağını ve ürünlerin  hedef pazarlara erişmesine vesile olacağını vurgulayarak, projenin Kars, Ardahan,  Iğdır, Ağrı, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt gibi cazibe merkezleri  kapsamındaki illerin gelişimi bakımından da önemli olduğunu kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İTALYA'DA GECE KULÜBÜNDE İZDİHAM

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık