Ana Sayfa Ekonomi 30 Haziran için gergin bekleyiş

30 Haziran için gergin bekleyiş

Cumhurbaşkanı Mursi yanlıları ve karşıtlarının yarın yapacakları gösterilerin arifesinde gergin bekleyiş devam ediyor

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2013 Cumartesi 17:40
30 Haziran için gergin bekleyiş

Mısır'ın farklı şehirlerinde dün meydana gelen şiddet olayları bugün yerini sükunete bırakırken, karşıt görüşlü grupların yarın yapacakları gösteriler arifesinde gergin bekleyiş devam ediyor.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi çağrısıyla muhalif kesimler, yarın başta Kahire'deki Tahrir Meydanı olmak üzere ülke genelinde gösteriler düzenlemeye hazırlanıyor. Mursi yanlıları ise "meşruiyetin korunması" sloganıyla aynı gün Cumhurbaşkanı'na destek gösterileri düzenleyecek.

Mursi yanlılarının yapacağı gösterilerin, başkentteki Rabiatu'l-Adeviyye meydanında yoğunlaşması bekleniyor. Yarınki gösteriye hazırlık olarak binlerce kişinin şimdiden meydanda toplanması dikkati çekiyor. Gösteriyi organize eden gruplar, muhtemel şiddet olaylarını da dikkate alarak, acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyulması halinde kullanılacak revirler de hazırladı. Bazı göstericilerin ise alana başlarında kasklarla geldikleri görüldü.

Muhaliflerin ise Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nın yanı sıra, Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde gösteriler düzenlemesi bekleniyor.

Sabah saatlerinden itibaren Tahrir Meydanı'nda toplanmaya başlayan kalabalıklar, Cumhurbaşkanı Mursi aleyhinde sloganlar atıyor. Bazı göstericiler meydanda kurulan çadırlarda eylem saatini beklerken, çevredeki birçok yere de Mısır bayraklarının asıldığı görülüyor.

Öte yandan muhaliflerin, yarın ülke genelinde eşzamanlı eylemler düzenlemesi, buna mukabil Mursi taraftarlarının, destek gösterilerini başkentle sınırlı tutması bekleniyor. İktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) kaynakları, Cumhurbaşkanı Mursi'nin göreve gelmesinin birinci yıl dönümü olan 30 Haziran'da yapılacak gösterilerin, "kan dökülmesini önlemek amacıyla" başkentteki Rabiatu'l-Adeviyye meydanı ile sınırlı tutulacağını belirtti.

Mısır'ın farklı şehirlerinde karşıt görüşlü gruplar arasında son günlerde meydana gelen çatışmalarda Çarşamba gününden beri 7 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık