Ana Sayfa Dünya 30 yılın en büyük kasırgası

30 yılın en büyük kasırgası

ABD'de son 30 yılın en şiddetli fırtınası olacağı belirtilen Sandy, ülkenin doğu eyaletlerini yarın vuracak. 60 milyon insanın etkileneceği Sandy kasırgasının New Jersey kıyılarını dev dalgalarla vurması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2012 Pazar 12:45
30 yılın en büyük kasırgası

Karayiplerde 59 can kaybına neden olan Sandy kasırgasının kuzeydoğu eyaletlerinde su baskınlarına, elektrik ve gaz kesintilerine yol açarak 15 milyar dolarlık zarara sebep olacağı hesap ediliyor. 60 milyon insanın etkileneceği Sandy kasırgasının New Jersey kıyılarını dev dalgalarla vurması bekleniyor.

Kasırga nedeniye New York şehrinde metro ve toplu ulaşım seferleri iptal edildi. New Jersey eyaletinde de otobanlar trafiğe kapatılacak. Etkili olacağı bölgelere 30.5 cm yağmur bırakması öngörülen Sandy fırtınasının özellikle New Jersey'de su baskınlarına yol açacağı tahmin ediliyor. New Jersey eyaletinin kıyı bölgelerinde yaşayanların daha güvenli bölgelere tahliyesi için yetkililer uyarıda bulunuyor. Milyonlarca evin elektriksiz kalabileceği kaydediliyor.

Atlantik Okyanusu üzerinde 13 mil hızla kuzey yönünde hareket eden Sandy'nin, pazartesi günü yönünü kuzey batıya çevirerek dev dalgalarla New Jersey ve Maryland eyaletlerinin sahillerini vurması bekleniyor. Karaya vurduğunda saatteki hızının 45 mil (72 km) olacağı hesaplanıyor. New Jersey sahilinden karaya girerek batı yönünde yol alacak olan Sandy'nin özellikle bu eyaletin kıyı kesimlerinde büyük hasara yol açmasından endişe ediliyor. New Jersey Valisi Chris Christie, sahil kesimlerinde oturanların pazar öğlen saatlerine kadar evlerini boşaltmaları konusunda uyardı. Vali ayrıca, kıyı kesiminde yaşanayanların evlerini boşaltmaları için görevlendirdiği kişilerin kapı kapı dolaşarak halktan uyarıyı dikkate almalarını isteyeceklerini belirtti. Vali Christie, okyanus kıyısındaki Atlantik Şehri'nin de tahliye edilmesi konusunda emir verdi. Las Vegas'tan sonra kumarhaneleri ile en fazla tanınan şehir olan Atlantik Şehri'nden yarına kadar onbinlerce insanın tahliye edilmesi bekleniyor.

New York ile New Jersey'de ulaşım Sandy nedeniyle duracak. New Jersey'de otobanların trafiğe kapatılacağı belirtilirken New York şehrinde de metroların pazar gecesi veya pazartesi erken saatlerden itibaren çalışmayacağı bildirildi. Sandy kasırgasının etkili olacağı eyaletlerde 15 milyar dolarlık maddi hasarın oluşabileceği hesap ediliyor.

New Jersey, New York ve Connecticut eyaletleri başta olmak üzere Amerika'nın kuzeydoğu eyaletlerini pazartesinden itibaren etkisi altına alacak olan Sandy sebebiyle bu bölgelerin son 30 yılın en etkili fırtınası ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Televizyon kanalları kuzeydoğu eyaletlerinde yaşayanları fırtına öncesi hazırlıklı olmaları konularında uyarıyor. Halkın el lambası, su ve yiyecek depolamaları konusunda tavsiyede bulunuluyor.

Atlantik Oyanusu üzerinde seyreden Sandy kasırgası saatte 75 mil (120 km) hızla kendi çevresinde dönerken kuzey yönünde de saatte 13 mil (21 km) hızla yol alıyor.

 

Ulusal Acil Yönetim Merkezi (FEMA), şu ana kadar fırtınanın yol açtığı önemli bir sorun olmadığını bildirdi. FEMA, kasırganın Batı Virginia'da 50-60 santimetre kar bırakacağını da açıkladı. FEMA, ayrıca Sandy'nin yalnızca New York, New Jersey, Connecticut değil Pennsylvania ile Maryland eyaletilerinde de su baskınlarına yol açacağı konusunda uyardı.


ABD Başkanı Barack Obama'nın Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı ile FEMA'yı arayarak kasırgaya karşı alınacak tedbirler konusunda bilgi aldığı belirtildi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Obama'nın ayrıca FEMA'dan kasırga ile mücadele için daha sıkı tedbirler almasını istediği belirtildi.

 

ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimine sayılı günler kala Başkan Barack Obama ile rakibi Mitt Romney'nin başı Sandy kasırgası ile dertte. Küba, Haiti ve Jamaika'da 43 can aldıktan sonra ABD'nin güneydoğu kıyısına ilerleyen kasırga, iki adayın seçim miting programlarını olumsuz etkilemeye başladı. Romney, bugün Virginia eyaletindeki mitingini iptal ederken Obama'nın ekibi de bundan sonraki programlarını Sandy'ye göre yapacaklarını açıkladı. Seçim öncesinde son mitingler kritik öneme sahip oluyor. Sandy kasırgası ayrıca birçok bölgedeki erken oy verme işlemlerini de olumsuz etkileyecek. Bu nedenle erken oy vermeyi savunan Obama'nın keyfinin kaçtığı söyleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık