Ana Sayfa Yurt 350 milyon euro’luk ihale

350 milyon euro’luk ihale

Ercan Devlet Havaalanı'nın işletme haklarının devredilmesine ilişkin sözleşme imzalandı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 07:45
350 milyon euro’luk ihale

Ercan Devlet Havaalanı'nın işletme haklarının devredilmesine ilişkin devir sözleşmesi dün imzalandı.


Protokol, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile ihaleyi kazanan yüzde 70 payla Taş Yapı Şirketi, yüzde 20 payla Terminal Yapı ve yüzde 10 payla yerli ortak Kaner Şirketler Grubu’nun oluşturduğu T&T şirketinin direktörü Göksel Bodur tarafından imzalandı.


Protokolün imzalanmasından önce sırasıyla, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Taş Yapı İnşaat şirketi sahibi Emrullah Turanlı ve Başbakan İrsen Küçük birer konuşma yaptı.


Konuşmaların ardından Ercan Havalimanı’nın işletme haklarının devredilmesine ilişkin protokol imzalandı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner yaptığı konuşmada, Ercan Devlet Havaalanı'nın İşletme Haklarının Devri ihalesinin KKTC için çok önemli olduğunu belirterek, 27 Eylül’de gerçekleştirilen ihalenin Taş Yapı şirketine kaldığını anımsattı.


Yaklaşık 350 milyon Euro tutarındaki bu ihalenin KKTC’de önümüzdeki 25 yıl içerisinde yapılabilecek en büyük ihalelerden biri olacağını söyleyen Saner, 2000’li yıllarda ortalama yıllık yolcu sayısı 758 bin civarındayken 2012 yılını 3 milyon yolcuyla tamamlamayı planladıklarını belirtti.


Sadece dış yolcuya hizmet veren bir hava limanı olarak Ercan’ın, Türkiye ölçeğinde bile 5. büyük havalimanı unvanı alabilecek bir konumda bulunduğuna işaret eden Saner, sayı küçük olsa dahi bunun getirisi yüksek bir yatırım olduğunu kaydetti.


Saner, son 3 yılda Ercan’da 1 milyon 250 bin yolcu artışı olduğunu bunun da ciddi bir artış olduğunu ifade ederek, Ercan Havalimanı’nın mevcut büyüklüğünün 20 bin metre kare olduğunu ve ihale sonrası 152 bin metre kare olacağını, 18 kontuarın 62 kontuara dönüşeceğini, 12 pasaport kontrol noktasının da 24 de çıkarılacağını söyledi. Pistin altına tünel yapılacağını dile getiren Saner, bununla Ercan’ın Avrupa’da tünelle ulaşılan 4. havaalanı olacağını belirtti.

 

Atun: Vizyonumuzun en somut göstergesi


Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun da Ercan ihalesi için oluşan konsorsiyumda yerli bir firmanın da bulunmasının KKTC’nin öz sermayesiyle kurulan şirketlerin bu denli büyük projelerde yer alabileceğinin göstergesi olduğunu söyledi.


Atun, dünyada 5 milyon Euro’yla-50 milyon Euro’luk yatırımların orta, 50 milyonun üzerindeki yatırımların da büyük ölçekli yatırım olarak tabir edildiğini söyleyerek, 350 milyon Euro’luk bir yatırımın içerisinde KKTC firmasının bulunmasının ekonomi için çok önemli olduğunu kaydetti.


Maliye Bakanı Tatar da konuşmasında, çok önemli bir projenin tamamlanma aşamasına gelindiğini ve mega proje olarak değerlendirilebilecek böyle projelerin uluslararası camiaya da güzel mesajlar verdiğini söyledi.


Taş Yapı İnşaat şirketi sahibi Emrullah Turanlı ise bir grup olarak bu işbirliğinin içerisine girdiklerini kaydederek, uzun yıllardır Türkiye’de başarılı işler yaptıklarını savundu. Turanlı, havaalanı sayesinde Kıbrıs halkının güzel şeyler göreceğini ve hak ettiği hizmete kavuşacağını iddia etti.

 

Küçük: KKTC’nin deneyimsiz bir ülke


Başbakan Küçük ise, büyük projelere imza atıp ülke insanının hizmetine sunulmasının son yıllarda peş peşe yaşanır hale geldiğini kaydederek, iktidarları döneminde özelleştirme yasasının ardından, Kıbrıs Türk Petrolleri ve Ercan Havalimanı olmak üzere iki önemli projeye imza attıklarını vurguladı.


Ercan İhalesini alan kuruluşları kutlayan Küçük, önemli olanın ülkede bu tür önemli yatırımların gerçekleşmesi olduğunu ifade eden Küçük, Havalimanı projesinin de Anamur’dan gelecek olan su projesi gibi önemli bir adım olduğunu belirtti.


Küçük, kendilerine her konuda destek olan TC yetkililerine de teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık