Ana Sayfa Siyaset 4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları

4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları

Konya'da, 31 ülkeden 1014 sporcunun katılacağı 4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları, 19-24 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2014 Cuma 12:43
4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları

Konya Valisi Muammer Erol, Rixos Otel'de düzenlene basın toplantısında, 4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları'nın düzenlenmesinde Spor Genel Müdürlüğü'nün doğrudan desteğinin olduğunu belirtti.

Etkinliğin lokomotifinin Spor Genel Müdürlüğü ve bu kurumun başındaki Mehmet Baykan olduğunu vurgulayan Erol, şunları kaydetti:

"4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunlarını, çocuk olimpiyatlarının hazırlığı ve Türkiye'de düzenlenmesi adına bir yolun kilometre taşları şeklinde değerlendiriyoruz. Bu yönüyle etkinliklere özen göstermeye çalışıyoruz. Bizim için bu organizasyonun sevindirici olan tarafı, Hz. Mevlana gibi bir değer ve onun evrensel mesajı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile bütünleşiyor. Bu etkinliğe katılan 30 ülkeden çocuklar vasıtasıyla hem dünyada tek olmasıyla övündüğümüz bayramımızı hem de Mevlana'nın mesajını kalıcı ve doğrudan gençlere iletme fırsatı buluyoruz. 4 gün sürecek bu etkinliklerin, sporcularımızın istediği şekilde bir kaza ve sakatlık olmadan başarıyla sona ermesini diliyorum."

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Elduran ise sporun evrensel bir kültürün parçası olduğunu, dünyada dili dini ve örfü farklı insanları birleştirdiğini söyledi.

Bu amaçla Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları'nın 4'üncüsünü düzenlediklerini anlatan Elduran, "Yaklaşık 30 ülkeden 666'sı yabancı olmak üzere 1014 sporcunun katılımıyla bu etkinliği gerçekleştireceğiz. Amacımız sporu bir araç olarak kullanarak ülkemiz ve sporcuların farklı kültürleri tanımalarını sağlamak ve ülkemize gelecek yabancı sporculara Türk kültürünü en iyi şekilde tanıtmak. Ayrıca küçük yaşta spora başlayan ülkemiz sporcularının uluslararası düzeyde tecrübe kazanmalarını istiyoruz. Bu oyunları geleneksel hale getirilerek uluslararası takvime alınması ve çocuk olimpiyatlarının düzenlenmesi için gerekli çalışmaları yapacağız" diye konuştu.

31 ülkeden 1014 sporcunun katılacağı 4. Uluslararası Rumi Çocuk Spor Oyunları, 19-24 Nisan tarihlerinde, atletizm, badminton, bisiklet, cimnastik, halter, güreş, eskrim, masa tenisi, tenis, karate, tekvando, satranç ve yüzme branşlarında yapılacak.

Oyunların resmi açılış töreni, 20 Nisan Pazar günü saat 14.00'te Selçuklu Belediyesi Spor Salonu'nda düzenlenecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık