Ana Sayfa Yurt 40 gün süre verildi

40 gün süre verildi

700 sayfa ve 50 haritadan oluşan Ülkesel Fiziki Plan Taslağı görüş ve önerilere açıldı.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 08:09
40 gün süre verildi

Doğayı ve kültürel varlıkları koruyarak ülkenin varlıklarının en verimli bir şekilde nasıl kullanılacağını göstermeye yönelik Ülkesel Fiziki Plan Taslağı dün beş ilçede ve internet üzerinden kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin görüşüne açıldı.


Yaklaşık 700 sayfa ve 50 haritadan oluşan taslağın 40 günlük danışma sürecinin başlaması dolayısıyla, planın sergiye açıldığı yerlerden biri olan Belediyeler Birliği’nde dün düzenlenen törene Başbakan Küçük ve bazı bakanlar da katıldı.


Başbakan Küçük, törende yaptığı konuşmada, bir ülkenin imarını emirnamelerle sağlıklı bir şekilde sağlamanın mümkün olamayacağını vurguladı ve Başbakanlık görevinde ilk ziyaretini Şehir Planlama Dairesi’ne yapmasının da Başbakan olarak ülkenin fiziki planının hazırlanmasına verdiği önemi gösterdiğini savundu.


Ziyaretinde Lefkoşa İmar Planı ile Ülkesel Fiziki Planın hazırlanması talimatını verdiğine dikkat çeken Küçük, “Bu iki buçuk yıllık süreç içerisinde, bu iki önemli başarının sağlanması ülkemizin geleceği itibarıyla da önemli gelişmelerdir, çünkü bir ada ülkesiyiz ve kaynaklarımız kıttır ve kaynakları en iyi şekilde kullanmamız gerekir” dedi.
Küçük, ülkesel fiziki planı en erken zamanda yasal bir çerçeveye sokmak gerektiğini vurguladı.


Toprak etüt çalışmalarının (toprak sınıflandırma) 2003 yılında tamamlanmış olmasına rağmen, henüz gereğinin yapılamadığına da işaret eden İrsen Küçük, “Toprakların sınıflandırılmasının topraklarımızın planlanmasına büyük bir imkan sağladığını, dolayısı ile ülkemizde rastgele ve kişilere göre düzenlemeler yerine artık planlı yerleşim planlı çalışmaların başladığını da belirtmek isterim” diye konuştu.

Çavuşoğlu: Ülkenin gelecek planı


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ülkesel Fiziki Plan’ın 1975’ten sonra yapılması gereken işler sıralamasında birinci geldiğini, plana her kesimin katkı koymasının ülkensin geleceğine önemli etkisi olacağını söyledi.


Ülkenin fiziki planlama açısından sadece Lefkoşa İmar Planı ile emirnamelerin bulunduğunu ancak emirnamelerin de üzerinde kolayca değişiklik yapılabileceğine dikkat çeken Çavuşoğlu, ülkenin geleceğinin Ülkesel Fiziki Plan ile çizildiğini, ülkedeki imar planlarının da Ülkesel Fiziki Plan kapsamında gerçekçi akılla hazırlanacağını kaydetti.Hacıoğlu: Hazırlanması sancılı oldu


Şehir Planlama Dairesi Müdürü Cevdet Hacıoğlu, Ülkesel Fiziki Plan gibi büyük projelerin hazırlanmasının sancılı olduğunu ve sabır, kararlılık gerektirdiğini söyledi.


Şehir Planlama Dairesinin planlama açısından arzu edilen noktaya henüz gelemediğini ifade eden Hacıoğlu, ülkenin sadece yüzde 40’ı üzerinde plan ve emirnamelerin bulunduğuna dikkat çekerek, “Geri kalanında ise herhangi maalesef herhangi bir denetim sağlayacak plan veya emirname bulunmamaktadır. O yüzden de fiziki plan taslağını önemsiyoruz” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık