Ana Sayfa Yurt 5 yılda 34 kayıp

5 yılda 34 kayıp

Sadece kanser ve trafikte değil, iş kazalarındaki ölümlerde de artış var.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 09:11
5 yılda 34 kayıp

Gözde SÜREÇ SARI


Ülkemizde sadece kanser, kalp hastalıkları ve trafik kazalarında değil, iş kazalarındaki ölümlerde de ciddi artışların olduğu bildirildi. KIBRIS’a konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Emir Taşçıoğlu, ülkede iş kazalarında son yıllarda artış yaşandığını söyledi.


Taşçıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, 2006-2010 yılını kapsayan “İş Kazaları İstatistikleri”nde her yıl yaklaşık 250 kişinin iş kazası geçirerek yaralandığı, yaklaşık 10 kişinin de kaza sonucu hayatını kaybettiği görülüyor.


İş kazalarına bakıldığında en çok kazanın 2007 yılında yaşandığı, 287 kişinin iş kazası geçirdiği görülüyor. 2007 ve 2006 yılında her iki yılda da 10 kişi iş kazası sonucu hayatını kaybetti.


İş kazası sonucu yaralanmanın en çok gerçekleştiği yılın ise 2010 yılı olduğu görülüyor. 2010 yılında toplam 283 kişi iş kazasında yaralandı. Ekonomik faaliyetler alanına göre ölümlü iş kazaları ve yaralanmaların en çok inşaat alanında gerçekleştiği görülüyor.

 

İş kazası türleri incelendiğinde ‘yüksek yerden düşmenin’ en çok rastlanan kaza olduğu görülüyor.


Taşçıoğlu, “İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası”nın uygulanmadığını, iş güvenliğinin denetlenmediğini belirtti.

 

“İstatistiklere göre durum”

 

İstatistiklere göre 2006 yılında toplam 267 iş kazası yaşanırken, kazalarda 257 kişi yaralandı, 10 kişi ise öldü.


2007 yılında toplam 287 iş kazası yaşandı, iş kazaları sonucu 277 kişi yaralandı, 10 kişi hayatını kaybetti.


2008 yılında yaşanan iş kazalarına bakıldığında, 230 kazanın yaşandığı, bu kazalarda 237 kişinin yaralandığı, 6 kişinin hayatını kaybettiği görülüyor.


2009 yılı verilerine göre, 259 iş kazasında toplam 263 kişi yaralandı, 6 kişi öldü.


2010 yılına gelindiğinde 285 iş kazasında 283 kişinin yaralandığı, 2 kişinin hayatını kaybettiği görülüyor.


Son beş yılda yaşanan iş kazalarının türlerine bakıldığında ‘yüksek yerden düşmenin’ en sık rastlanan kaza olduğu görülüyor. Ekonomik faaliyetler alanlarına göre iş kazaları en çok inşaat sektöründe yaşanıyor.

 

Taşçıoğlu: Yasa uygulanmalı

 

Emir Taşçıoğlu, “İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası” ve ona bağlı 8 tüzüğün 2008 yılında geçirildiğini ancak iş yerlerine yönelik risk denetiminin yapılmadığını söyledi.


“İşyerlerinde Risk Değerlendirmesi Esasları Tüzüğü”nün iş yerlerine denetim yapılmasını ön gördüğünü ancak bunun yapılmadığını söyleyen Taşçıoğlu, denetim yetkisinin Çalışma Dairesi Teftiş Şubesi’nde olduğunu kaydetti.


Taşçıoğlu, Çalışma Dairesi’ne bağlı müfettişlerin kaçak işçi denetimi yaptığını söyleyerek, risk denetimi yapılmadığını kaydetti.


İş kazası yaşandığı zaman, daire yetkililerinin kaza olan iş yerine gittiğini ve eksikleri tespit ettiğini belirten Taşçıoğlu, “Amaçlanan kaza olmasının önüne geçilmesi olmalıdır. Kaza olduktan sonra bir anlamı yok” dedi.


İş kazalarının Çalışma Dairesi’ne bildirilmesinin zorunlu olduğunu söyleyen Taşçıoğlu, “Yasada kazadan sonra en geç iki gün içinde bilgi verilmesi gerektiği yazıyor” diye konuştu.

 

“Eğitim gerekli”

 

Emir Taşçıoğlu, ülkede iş kazalarının artmakta olduğunu söyleyerek, birliğin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda toplumun ve konuyla ilgili tarafların bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla kurulduğunu vurguladı.


İş sağlığı ve güvenliği konusunda ilgili kesimlerin yeterince bilgi sahibi olmadığını söyleyen Taşçıoğlu, bu konuda ilerleme sağlanabilmesi için yasanın tam olarak uygulanması gerektiğini belirtti.


İş kazalarının artış nedeninin bir değil birden çok olduğuna işaret eden Taşçıoğlu,  “İşverenin duyarlı olması lazım, çalışanların eğitimli olması lazım ki eğitimsizdirler. Çalışma koşulları düzgün değil. İşin erken bitirilmesi konusunda işçiler üzerinde ciddi baskı var. Uzun saatler çalışıyorlar. Gece yarılarına kadar hafta sonları da çalışanlar var” dedi.


Taşçıoğlu, denetimler ve yasanın uygulanmasıyla, iş kazalarının azaltılabileceğini ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık