Ana Sayfa Mizah 5 yılda 9 karakol kapatıldı

5 yılda 9 karakol kapatıldı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde karakol yapımına karşı yapılan gösterilerde bir kişinin ölmesi 9 kişinin de yaralanması bölgede karakolları gündeme getirdi.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2013 Pazar 01:02
5 yılda 9 karakol kapatıldı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde karakol yapımına karşı yapılan gösterilerde bir kişinin ölmesi 9 kişinin de yaralanması bölgede karakolları gündeme getirdi. Resmi verilere göre terör örgütü sempatizanlarının sürekli yeni karakolların inşa edildiği propagandasının aksine Diyarbakır'da son 5 yılda 9 karakol kapatıldı. Diyarbakır ve ilçelerinde 2008 yılına kadar 59 olan jandarma karakolu sayısı 50'ye indirildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde jandarma karakoluna yeni ek binalar yapılmasını protesto etme amacıyla düzenlenen yürüyüşte 1 kişinin ölmesi 9 kişinin yaralanması olayından sonra karakolların durumu gündeme geldi. Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen medya organlarının 'çözüm sürecinde karakol yapımına hız verildi' şeklinde bilgi ve haberler resmi rakamlarla çelişiyor. Alınan bilgiye göre, bölge genelinde onlarca karakol kapatılırken bazı mevcut karakollar daha dayanıklı hale getiriliyor. Bunun için mevcut karakolların yerine 'kalekol' denilen saldırılara karşı daha dayanıklı hale getiriliyor.

Bölge genelinde olduğu gibi Diyarbakır'da da bazı karakollar kapatıldı. Resmi verilere göre; Diyarbakır'da son 5 yılda 9 karakol kapatıldı. Diyarbakır ve ilçelerinde 2008 yılına kadar 59 olan jandarma karakolu sayısı 50'ye indirildi. Bu karakollardan 15 için yenilenme kararı alındı. 2008 yılından bugüne kadar 6 karakolun yenilenmesi için ihale süreci tamamlandı. 9'unun ihale sürecinin devam ettiği öğrenildi. Lice'de olayların yaşandığı karakolun da yenilenmesine karar verilen karakollardan biri olduğu öğrenildi. Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesindeki Koklupınar Jandarma Karakolu, Silvan ilçesindeki Başnik Jandarma Karakolu kapatılan karakollar arasında bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık