Ana Sayfa 500 bin kişiye 20 TL istiyorlar

500 bin kişiye 20 TL istiyorlar

Uzun zamandan beri görüşülen yasa bir türlü çıkmayınca vatandaşın cep telefonu ve e- posta adresi birilerinin adeta kazanç kapısı haline dönüştü.

Giriş Tarihi: 30 Nisan 2014 Çarşamba 09:52
500 bin kişiye 20 TL istiyorlar

Cep telefonlarına ve mail adreslerine gelen yüzlerce istenmeyen reklam içerikli gönderimlerin kaynağı belli oldu. Milyonlarca mail adresi İnternette, binlerce telefon numarası ise el altından çok cüzi rakamlara satılıyor. Sektör haline dönüşen bu pazara da şimdilik kimse müdahale edemiyor çünkü ilgili yasa halen görüşülmeyi bekliyor.

Uzun zamandan beridir gündemde olan ''Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı''nın yasalaşmamasından ötürü vatandaş telefonuna ve e-posta adresine gelen yüzlerce istenmeyen reklam içerikli SMS ve maillerle mücadele etmeye devam ediyor.

UFUKTA BİR TARİH YOK!

Gün içerisinde gelen mail ve SMS yağmurundan bıkıp usanan vatandaş çaresiz bir şekilde yasanın çıkacağı zamanı dört gözle beklerken, 2012 yılında TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu'nda onaylanıp Meclis Genel Kurulu'na getirilen ''Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'' ise halen görüşüleceği günü bekliyor.

Yasanın çıkması halinde abone ve kullanıcılara artık önceden izin alınmadan, doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerikli SMS ve e-mail atılamayacak. İzinsiz atılan istenmeyen elektronik posta nedeniyle sorumlulara 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek.

Ancak komisyon uzmanından alınan bilgiye göre; ilgili tasarı genel kurul gündeminin en arka sıralarında yer alıyor ve yakın bir tarihte görüşüleceği yönünde bir beklenti yok.

YASAL BOŞLUKTAN ÖTÜRÜ CİRİT ATIYORLAR

Reklam amaçlı aramaları, SMS'leri ve e-postaları kökünden bitirecek olan yasayla ilgili gelinen noktada böyleyken bu işi meslek edinen kişiler ise boşluktan faydalanarak adeta cirit atıyor. İnternette forumlar ve siteler üzerinden milyonlarca mail adresi önüne gelene çok cüzi rakamlar karşılığında satılıyor. Toplu SMS'ler için ise farklı bir yol izleniyor. Binlerce telefon numarası belli kişiler tarafından el altından güven ilişkisi çerçevesinde veriliyor.

50 MİLYON MAİL ADRESİ ELDEN ELE DOLAŞIYOR

Piyasada ortalama 50 milyon adet mail adresinin dolaştığı tahmin ediliyor. Talep olması halinde inanamayacaksınız ama 25 milyon kişiye kadar e-posta adresi satışı mümkün. Fiyatlar ise mail sayısına göre farklılık gösteriyor. Örnek vermek gerekirse, 500 bin mail adresine 20 ile 500 TL arasında bir ücret isteniyor. Buradaki fiyat farklılığı ise maillerin kullanım durumuna yani boş-dolu fındık tabiriyle izah ediliyor.

FATURA KESİLİYOR, KATEGORİ AYRIMI BİLE YAPILABİLİYOR

Bu işi meslek haline getirmiş kişiler hizmette de sınır tanımıyor. Yapılan alımlar karşılığında fatura bile kesilirken alıcıların mailleri hangi amaçla kullanacağına yönelik kategori ve gruplandırma da yapılabiliyor. Örneğin: Alınacak maillerin bir ürünün pazarlanmasına yönelik kullanılması halinde yaş ve meslek ayrımından illere ve bölgelere göre ayırt edilmesi mümkün olabiliyor.

BALIK TUTMAYI DA ÖĞRETİYORLAR

İnternette toplu mail satışının yanı sıra farklı yollarda gösteriliyor. Başkalarına ait mail adreslerini toplamak için piyasada 70 TL'ye satılan programları bilgisayarına kuran herkes istediği site ve forum üzerindeki mailleri toplayıp kendine bir mail database oluşturabiliyor.

2 BİN TL'YE 10 BİN TELEFON NUMARASI

Toplu SMS'ler için elde edilen cep telefonu listeleri ise daha çok güven ilişkisi çerçevesinde el altından satılıyor. Bu işe bazı çağrı ve toplu SMS gönderme merkezlerinin de aracılık ettiği belirtiliyor. Toplu SMS için istenen rakamlar mail adreslerine göre daha pahalı. 10 bin numaralık bir cep telefonu listesi için 2 bin ile 5 bin TL arasında bir ücret talep ediliyor.

Haber: Kenan BİTER

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık