Ana Sayfa Eğitim 6. 7. Ve 8. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı

6. 7. Ve 8. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı

TEOG yani Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminde öğrenciler eğitimleri kapsamında öğrendikleri konulardan düzenli olarak sınava girerek başarı puanı elde ederler. Bu sistemde 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri 6 dersten 6 ayrı sınava girerler.

Giriş Tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma 18:49
6. 7.  Ve 8. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı

Öğrenciler sınavlardan aldıkları puanlar ile birlikte hesaplanan yıl sonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşirler. Öğrencilerin hedefledikleri liselere gidebilmeleri için hem okul derslerinde başarılı olmaları hem de okul dersleri ile paralel giden TEOG sınavlarında başarı elde etmeleri gerekmektedir. TEOG bünyesinde yapılan 6 sınavın konusu Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin içeriğinden alınır.  Ders konularının temelinde şekillenen TEOG sınavlarında başarılı olmak için düzenli ve disiplinli bir çalışma programı uygulamak gerekir.

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı?

Ders çalışma programını günlük olarak hazırlamak verimliliği arttırır. Derslerde işlenen konulardan gelen TEOG sorularında yüksek başarı elde etmek için günü gününe çalışmayı alışkanlık haline getirmek en faydalı yöntemler arasında yer alır. Okulun ders programı ile senkronize bir çalışma programı hazırlandığı zaman konu tekrarı yapma şansı elde edilir. Konu tekrarı yapmak öğrenmenin ve pekiştirmenin temelinde yer alır. Bu sayede çok uzun süreler ders çalışmadan yüksek verim almak mümkün olur. Günlük konu tekrarı, tekrar edilen konularla ilgili test çözmek ve bir sonraki günün hazırlığını yapmak 6. 7.  Ve 8. sınıf öğrencileri için ders çalışma programı hazırlarken en temel yapılacaklar arasında yer alır.

Ders Çalışma Programında Neler Olmalı?

Etkili bir ders çalışma programında her derse yer vermek gerekir. Kişinin eksik olduğu alanlara ağırlık verilebilir. Günlük ders çalışma programı yaparken mutlaka günlük tekrara yer verilmeli kalan zamanlarda ise eksik konular pekiştirilmelidir. Konu dağılımına göre ders çalışma programı yapıldığı zaman daha sağlıklı olur. Ders çalışma programı yaparken hangi derse çalışılması gerektiğini belirlemek yerine hangi dersin hangi konusuna çalışması gerektiği belirlenmelidir. Bu sayede sıralı ve dengeli bir çalışma programı oluşturulur. Türkçe, matematik, İngilizce, fen bilimleri, TC inkılap tarihi, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerindeki başarı durumuna göre planlama yapılması önemlidir. Planlama yaparken aşağıda yer alan dersleri ve konuları baz alarak ders çalışma programı oluşturulabilir.

Türkçe: Sözcükte anlam, cümlede anlam, paragrafta anlam, fiilimsi, cümlenin öğeleri, edebi sanatlar, yazım kuralları, noktalama işaretleri, cümle türleri ve metin türleri.

Matematik: Üslü sayılar, köklü sayılar, fraktallar, koordinat sistemi, dönüşüm geometrisi, olasılık, kombinasyon, üçgende yardımcı elemanlar, Pisagor bağıntısı, benzerlik, üçgende açı - kenar bağlantısı, özel sayı örüntüleri, çarpanlara ayırma, denklemler, trigonometri, eğim ve doğru denklemleri, prizmalar.

İngilizce: Friendship, road to success, improving ones look, dreams, Atatürk - The Founder, detective stories, personal experiences, cooperation in the family, success stories, reading for entertainment, personal goals, personality types, language leaners, preferences.

Fen Bilimleri:cre bölünmesi ve kalıtım, kuvvet ve hareket, maddenin yapısı ve özellikleri, ses, maddenin halleri ve ısı, canlılar ve enerji ilişkileri.

TC İnkılap Tarihi: Bir kahraman doğuyor, milli uyanış: yurdumuzun işgaline tepkiler, ya istiklal ya ölüm, çağdaş Türkiye yolunda adımlar, Atatürkçülük.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Zekat, hac, kaza ve kader, Hz. Muhammed (sav)’in hayatından örnek davranışlar, İslam dinine göre kötü alışkanlıklar, dinler ve evrensel öğütleri.

Ders Çalışma ve Mola Sürelerinin Ayarlanması

Ders çalışma programında 40 ila 60 dakika arasındaki çalışma bloklarından sonra 10 ila 15 dakika verilmesi önerilir. Belirli bir sayıda blok çalışmadan sonra uzun bir ara verildiğinde ders çalışmaya devam etmek kolaylaşır. Aralarda farklı uğraşlara yönelmek ancak çok dikkat dağıtan şeylerden uzak durmak gerekir. Televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu ile ilgilenmek için uzun süreli aralar beklenmelidir.

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık