Ana Sayfa Yurt "68 karakol kapatıldı"

"68 karakol kapatıldı"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Yeni karakol yapılması söz konusu değil" dedi

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 20:38

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilave bir karakol yapımı içerisinde olmadıklarını belirterek, "Yeni karakol yapılması söz konusu değildir. Tam tersine Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 68 karakol kapanmıştır." dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin'de düzenlenen Teftiş Kurulu Başkanlığı Yaz Semineri açılışına katıldı. Seminerin açılışında konuşan Bakan Güler, karakol bahanesi ile çözüm sürecinin baltalanmak istendiğini söyledi. Bölgede
yeni karakol yapılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Güler, aksine bölgede 68 karakolun kapatıldığını açıkladı. Güler şöyle konuştu: "Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2013 yılı yatırım programında 156 karakol yer almaktadır. Bunun 28'i 2013 yılında bitirilecektir. Bu 156 karakolun 119'u Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Bunlarında 65'nin inşaatı devam etmektedir. 54'nün de ihalesi henüz daha yapılmamıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, tek bir karakol ilavesi söz konusu değildir. Yapılan bütün karakolların mevcut karakolların iyileştirilmesi, fiziki güvenliklerinin sağlanmasına ilişkindir. Yeni bir karakol yapılması söz konusu değildir. Tam tersine, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 68 karakol kapanmıştır. Diyarbakır'da kapatılan karakol sayısı 9'dur. Mardin'de de kapatılan karakol sayısı 9'dur. Yapılan inşaatları yeni bir inşaat gibi gösterme maalesef bir çarpıtmadan ibarettir. Biz bu sene 2 Mayıs tarihli bakanlık onayımla Türkiye genelinde 298 karakolu kapattık. Amaç şu; karakoldaki çekirdek personelden de istifade etmek üzere devriye ve mobil hizmetleri daha süratli hale getirerek, alan hakimiyetini sağlamaya yönelik ve vatandaşın hemen istediğinde araçla olaya müdahale edebilecek yapıyı ön görüyoruz. Bu nedenle de kırsal alanda güvenlik hizmetlerini daha mobil ve daha hareket hale getirecek bir yapı içerisindeyiz. Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde de yapılan budur."

Lice ilçesinde mevcut karakol yerine yakınında yenisinin yapıldığını belirten Bakan Güler, "Orada da bir provokasyon yapılmıştır. Olaylar sonrası 2 Mülkiye müfettişi ile 2 Jandarma Genel Komutanlığından müfettiş gönderdik. Çalışmaları devam ediyor. Bu arada adli soruşturma da bütün yönüyle devam ediyor. Gerçekler ortaya çıkacaktır. Hiç kimse olayın üstünü kapatmayacaktır. Ancak bazı gerçeklerin de izlenerek samimi protestoymuş görüntüsüyle bazı gerçeklerin de üzerini kapatmaya da kimse yeltenmesin." diye konuştu.

KARAKOL BAHANESİ İLE ÇÖZÜM SÜRECİNİ BALTALIYORLAR

Çözüm süreci ile birlikte bölgede artan barış ve huzur ortamının birilerini rahatsız ettiğini belirten Bakan Güler, şöyle konuştu: "Bunların başında maalesef terörü kendileri için yaşam ve geçim alanı haline getirmiş olanlarla maalesef bu bölgede uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetleri kendileri açısından sürdürülebilir bir kaynak haline dönüştürmek isteyenlerin çözüm sürecinde büyük bir rahatsızlıkları vardır. Terör baronlarıyla uyuşturucu baronlarını bu barış süreci rahatsız etmiştir. Karakol inşaatını durdurma gerekçesiyle halkı bir gün öncesinde provoke ederek yakın bir köyde toplayarak Kayacık köyüne götürerek -ki oraya gelenlerin çoğunun yakın köylerden geldiklerini tespit ettik- onları maalesef güvenlik güçleriyle çatışma içine sokacak bir mizansen yaratılmıştır. Bu kişilerin çözüm sürecine yaklaşımlarının ne olduğunu da biliyoruz. Çözüm sürecine karşı olduklarını, kendilerinin bu konudaki menfaatlerine dokunduğunu da biliyoruz. Maalesef olay sırasında güvenlik güçlerine bombalarla, molotof kokteylleriyle saldırılmıştır. Ve silahlı tacizde bulunulmuştur. Ele geçirilen malzemeler bunu teyit etmektedir." açıklamasında bulundu.

Cizre'deki 'KCK Asayiş Birimi' görüntüsünün de 3-4 dakikalık mizansen olduğunu savunan Bakan Güler şöyle konuştu: "Cizre'deki olaylar da bundan ibaret. Bunun gereği yapılmıştır. 23 kişi gözaltına alınmıştır. Bu konudaki operasyonlar devam etmektedir. Cizre'nin kenar mahallerinde 3-4 dakikaya sığdırılan bir mizansen, televizyonlara geçilerek devamlılık arz eden bir durummuş gibi ülkeye yansıtılmak istenmiştir. Böyle bir hareketi kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Hukuk devletinde kimse böyle bir çalışmaya müsaade etmez. Kimse bu konuda da bir müsamaha beklemesin. Biz bunun kanuni gereklerini yerine getireceğiz." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık