Ana Sayfa Gündem 85 YAŞINDAKİ ÇOBAN'A HAPİS

85 YAŞINDAKİ ÇOBAN'A HAPİS

Trafik kazasında Özvolkan'ın ölümüne sebep olan 85 yaşındaki Çoban'a 1 yıl hapis

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 08:08
85 YAŞINDAKİ ÇOBAN'A HAPİS

Mehmetçik- Sazlıköy arasında 24 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen trafik kazasında Hasan Deniz Özvolkan’ın ölümünden sorumlu tutulan 85 yaşındaki Hüseyin Çoban’ın Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargı süreci dün sona erdi. Yargılandığı “Tedbirsiz ve dikkatsiz araç sürüp bir şahsın ölümüne sebep olma”, “Dikkatsiz sürüş”, “İnsan hayatını tehlikeye koyabilecek veya malı zarar ziyana uğratabilecek şekilde araç sürmek”, “ İhtiyatsızca, acele ile ve halka tehlike teşkil edecek şekilde araç sürmek” davalarından suçlu bulunan 85 yaşındaki sanık Çoban 1 yıl hapse mahkum edildi. 

Sanığın sağlık koşullarının davanın kararını dinlemeye elverişli olmaması nedeni ile karar sanık Çoban’ın gıyabında okunurken, yüksek tansiyon rahatsızlığı nedeni ile 85 yaşındaki sanık Hüseyin Çoban 14 Mayıs tarihinden bu yana Mağusa Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor.

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in oy birliği ile aldığı kararı Başkan Fadıl Aksun okudu. Kararında ülkede araç sürücülerinin yaşları ne olursa olsun araç sürme konusunda kendi erdem ve iradelerine terk edilmiş olduğuna vurgu yapan Aksun, ülkedeki kaza oranlarına dikkat çekerek, kontak çeviren her sürücünün gerek kendi, gerek başkasının yaşamını tehlikeye koyabileceğini veya mahkemede sanık olarak yargılanma potansiyeline sahip olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı.

TRAFİK KAZALARI SUÇUNDA DÜŞÜŞ YOK

Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fadıl Aksun kararında trafik suçları ile ilgili bazı verilere de dikkat çekti. Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği tarafından yayınlanan 2017 yılı faaliyet raporunu adli ihbar olarak dikkate aldıklarını belirten Aksun, bu suçla ilgili olarak 2014 yılında 13, 2015 yılında 24, 2016 yılında 17 ve 2017 yılında 20 dava dosyalandığını açıkladı. “Ülkemizin nüfusu dikkate alındığında bu rakamların yüksek olduğu ve düşme eğilimi olmadığı görülmektedir” diyen Aksun bu hususta bulgu yaptı. 

7 YILA KADAR HAPİS CEZASI ÖNGÖRÜLÜR

Sanığın mahkum olduğu temel dava olan “Cezai suç teşkil edecek ihmal derecesine varmayan tedbirsiz ve dikkatsiz araç sürüp bir kişinin ölümüne sebep olma” suçu için 5 bin TL’ye kadar para cezası  veya 7 yıla kadar hapis cezası öngörüldüğünü açıkladı. Anayasaya göre herkesin barış, güven ve huzur içerisinde yaşama hakkına sahip olduğunu belirten Aksun, yine Anayasa’nın herkesin hayat ve vücut bütünlüğüne sahip olduğunun altını çizdiğini kaydetti.

Sanığın en temel insan haklarından biri olan yaşam hakkını gayri yasal bir şekilde ve geriye dönüşü olmaksızın ihlal ettiğini belirten Aksun, aktarılan emare ve olgularda kaza esnasında yol yüzeyinin temiz ve kuru, havanın açık ve gündüz, yolun yokuş olup sanığın istikametine göre hafif sağa doğru virajlı olduğunu belirtti. Görüş mesafesinin yeterli olduğunun, kaza mahalinin köy yolu olduğu ve hız limiti 70 km olduğunu belirten Akun, kaza mahalinde görüşü engelleyen her hangi bir hususun olmadığını buna rağmen sanığın kendisinin gidiş istikametine doğru sırtı dönük şekilde yürümekte olan müteveffa Özvolkan’ı görebilmesi gereken bir noktada hızını salim hadde indirmediğini belirtti.  Yaya geçidi bulunmayan bir yol üzerinde karşı şeritten gelmekte olan bir araç sürücüsü ile konuşmak bahanesiyle Özvolkan’ın yolu karşıdan karşıya geçmeye çalışırken kazanın oluştuğunun açık olduğunu kaydeden Aksun, bu durumda kazanın oluşumunda gerek sanığın gerekse kazada hayatını kaybeden Özvolkan’ın kusuru bulunduğunun ortada olduğunu vurgulayarak bu yönde bulgu yaptıklarını kaydetti.

Sanığın kaza oluşumunda birinci, müteveffanın ise ikinci seviyede kusurlu bulunduğunu söyleyen Başkan Aksun, sanığa yapılan sağlık kontrollerinde sanığın yaşına ek olarak hiper tansiyon hastalığı olduğu anlaşıldığını belirtti. 

“ARAÇ SÜRÜCÜLERİ ARAÇ SÜRME NOKTASINDA KENDİ ERDEM VE İRADELERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDADIR”

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Aksun krokiyi değerlendirdiklerinde sanığın müteveffaya çarptığı noktadan itibaren 145 metre boyunca herhangi bir fren yapmadan seyre devam ettiğinin, daha sonra yoldan çıkıp yolun sağındaki bende vurmak suretiyle durabildiğini belirtti. “Sanık avukatının da söylediği üzere bu husus sanığın yaşının sonucu olan reflekslerindeki azalmayı net bir şekilde göstermektedir” diyen Aksun, ülkemizdeki yasal düzenlemeler dikkate alındığında bir çok Avrupa ülkesinin aksine araç sürme koşullarında herhangi bir değişiklik olup olmadığı ile ilgili tıbbi bir muayene değerlendirmesi yapılmadığını belirtti.  Ülkemizdeki sürücülerin kendi durumlarını kendilerinin değerlendirmeleri gerektiğini belirten Aksun, araç sürücülerinin yaşları ne olursa olsun araç sürme noktasında kendi erdem ve iradelerine terk edilmiş durumda olduklarını kaydetti.

Aksun ülkemizdeki kaza oranlarının dikkate alındığında kontak çeviren her sürücünün gerek kendi gerek bir başkasının yaşamını tehlikeye koyduğunu veya mahkemede sanık olarak yargılanma potansiyeline sahip olduğunu bilmesi gerektiğini kaydetti.

Sanığa ceza taktir edilirken leyhe ve aleyhe olan hususları ayrı ayrı inceleyen Başkan Aksun, sanığa hapis cezası dışında bir ceza verilmesinin kamu menfaatin hizmet etmeyeceğini kaydetti. Verilen ceza ile sanığın ıslah olmasından çok caydırıcı ve ibret verici olmasının amaçlandığını belirten Aksun 85 yaşındaki Hüseyin Çoban’ın 1 yıl hapse mahkum edildiğini açkladı.

DİKKATSİZLİĞİ VE İHMALKÂRLIĞI SEBEP OLDU

Sanık Hüseyin Çoban, 24 Nisan 2017 tarihinde saat 18:50’de Sazlıköy- Mehmetçik anayolunun 3-4 kmleri arasında, yönetimindeki FR 649 plakalı aracı ile Sazlıköy istikametinden Mehmetçik’e doğru 71 km hızla seyir halinde bulunduğu sırada dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucu yol kenarında yürüyüp karşıdan karşıya geçmeye çalışan Hasan Deniz Özvolkan’a çarparak ölümüne sebep oldu. FR 649 plakalı aracı ile Özvolkan’a çarpan sanık Hüseyin Çoban daha sonra 145 metre daha ilerleyerek yoldan çıkıp toprak sete çarparak durabildi. Ağır yaralanan Hasan Deniz Özvolkan kazanın ardından ambulansla hastaneye sevk edilirken hayatını kaybetti. Sanık Çoban kazanın ardından tutuklanırken, Özvolkan’a yapılan otopsi sonrasında Özvolkan’ın trafik kazası ile oluşabilecek künt kafa, göğüs travması, iç organ yaralanması ve iç kanama neticesinde ölümünün gerçekleştiği tespit edildi. 

SANIK ÇOBAN, HAKKINDAKİ KARARI DİNLEYEMEDİ

28 Nisan tarihinde sanık Hüseyin Çoban tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılırken, davasının görüşüldüğü her mahkeme gününde  85 yaşındaki sanık Çoban’ın tansiyonu yükselerek rahatsızlık yaşadı. Davanın karara bırakıldığı 14 Mayıs tarihinde yine tansiyonu yükselen sanık Çoban Mağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun kararı 16 Mayıs tarihine ertelenmesine karar verdi. Sanık Çoban dün de hakkındaki karar okunurken mahkemede hazır bulunamadı. Sanık Çoban’ın sağlık durumunun davanın kararını dinlemeye elverişli olmaması nedeni ile mahkeme kararı sanığın gıyabında okudu. Davanın kararında sanık avukatı Evren Mürsel hazır bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GÜZELYURT BÖLGESİNDE BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPALI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık