Ana Sayfa Yurt 9 grama 1 yıl hapislik verildi

9 grama 1 yıl hapislik verildi

Uyuşturucu madde suçundan yargılanan Mehmet Kılıç’a 1 yıl, Kemal Açıkgöz’e 6 ay hapislik verildi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 08:57
9 grama 1 yıl hapislik verildi

Ahmet İLKTAÇ


Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz Haziran ayında üçer gramlık paketlerde dokuz gram sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddeyle yakalanan Mehmet Kılıç’a bir yıl, Kemal Açıkgöz’e altı ay hapislik verdi. Kılıç’ın benzer bir suçtan daha önce 15 ay hapis yatması, belirlenen cezada etkili oldu.


Başkan Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin ve üye Yargıç Ayşen Toroslu’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı Başkan Ömer Güran okudu.


Güran, öncelikle İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi.


Ömer Güran, 6 Haziran 2012 tarihinde sanıkların bir şahıstan 360 TL karşılığında 3 paketten oluşan toplam 9 gram uyuşturucu madde aldıklarını kaydetti. Söz konusu uyuşturucuların sanıkların tasarrufunda bulunduğuna dikkat çeken Güran, sanıkların 7 Haziran tarihinden, 11 Haziran tarihine kadar 4 gün süre ile poliste tutuklu kaldıklarını söyledi.


Sanık 1 Mehmet Kılıç’ın benzeri sabıkası olduğunu hatırlatan Güran, sanıkların Lefkoşa Mahkemesi’nde askıda bulunan davalarının da kararda nazara dikkate alındığını dile getirdi.


Ömer Güran, sanık avukatlarının mahkemeye aktardığı olgulara da özetle değinirken, sanık 1 Mehmet Kılıç’ın avukatının sanığın özür dilediğini, Kılıç’ın çalışmadığını ve evli 3 çocuk babası olduğunu bildirdiğini söyledi.


Güran, sanık 2 Kemal Açıkgöz’ün avukatının ise sanığın pişman olduğunu, 5 yaşında bir çocuğu olduğunu ve suçu kabul ederek adaletin erken tecellisine katkıda bulunduğunu aktardığını dile getirdi.

 

Kamu menfaati


Sanığı oybirliğiyle suçlu bulup mahkum ettiklerini açıklayan Başkan Güran, Yargıtay kararlarında bildirildiği gibi uyuşturucu davalarında kamu menfaati göz önüne alınarak ceza verilmesi gerektiğini söyledi.


Sanıklara ceza takdir edilirken uyuşturucunun nevinin ve miktarının dikkate alınması gerektiğini kaydeden Güran, meselede uyuşturucu miktarının cüzi bir miktar olmadığı gibi, yüklü bir miktar da olmadığını bildirdi.


Ceza takdir ederken sanıkların sabıklarının dikkate alındığını kaydeden Ömer Güran, sanık 1 Mehmet Kılıç’ın 2004 ve 2008 yılları arasında benzeri 4 ayrı davadan yargılandığını söyledi. Mehmet Kılıç’ın bu davalardan para cezasına ve hapis cezasına çarptırıldığını anımsatan Başkan, Kılıç’ın son cezasına da 15 ay hapse mahkum edildiğini belirtti.


Tüm bunlara rağmen Kılıç’ın bir türlü ıslah olmadığını ve aynı suçları işlediğini görmenin çok üzücü olduğunu dile getiren Ömer Güran, bu nedenle de sanığa verilecek cezada artış yapılması gerekliliğine dikkat çekti.


Yasa koyucunun davaya 18 yıl hapis cezası öngördüğünü anlatan Güran, bundan da berrak bir şekilde suçun vahametinin anlaşıldığını söyledi.


Başkan Ömer Güran, suç türünün gelecek nesillere tehlike yaratacak bir suç olduğuna vurgu yaptıktan sonra sanık 1 Mehmet Kılıç’ı 1 yıl, sanık 2 Kemal Açıkgöz’ü de 6 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık