×
Dünya
AB liderleri Türkiye, Rusya ve iklim krizini görüştü
14 Aralık 2019 Cumartesi 16:55

İklim krizi, Brexit ve bütçe sorunlarının yanı sıra Türkiye ve Rusya ile ilişkileri görüşmek için Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, tartışmaya neden olan bazı konular üzerinde anlaştı. Bu konuların başında iklim krizi ile mücadele geldi. Polonya hariç bütün üye ülkeler 2050 yılına kadar karbon-nötr olma hedefi üzerinde uzlaştı.

Ayrıca, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırasının, üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiği ve deniz hukuku sözleşmesine aykırı olduğu açıklandı.


Rusya'nın da masaya yatırıldığı zirvede AB, bu ülkeye uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı. Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, birliğin 2021-2027 dönemine ilişkin bütçesini masaya yatırdı ancak bu konuda herhangi bir sonuç çıkmadı.

Polonya hariç karbon-nötr hedefi üzerinde anlaşma sağlandı

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvede, fosil yakıtlara bağımlı bir ekonomik sisteme sahip olan Polonya hariç bütün üye ülkeler 2050 yılına kadar karbon-nötr olma hedefini tutturmayı kabul etti.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı