Ana Sayfa Ekonomi Abbas'dan Netanyahu'ya çağrı

Abbas'dan Netanyahu'ya çağrı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Netanyahu ile buluşmam için bir çadıra ihtiyaç yok. Herhangi bir yerde, her zaman buluşabiliriz'' dedi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 21:58
Abbas'dan Netanyahu'ya çağrı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail-Filistin barış görüşmeleri ile ilgili İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Abbas ile Kudüs-Ramallah arasında bir çadırda görüşmeye hazırım" ifadelerine, "Netanyahu ile buluşmam için bir çadıra ihtiyaç yok. Herhangi bir yerde, her zaman buluşabiliriz. Onların bizim komşumuz olduğuna inanıyoruz" sözleriyle karşılık verdi.

Ramallah'ta İtalya Başbakanı Enrico Letta ile bir araya gelen Abbas, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında barış süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgeye yaptığı ziyaretin ardından hız kazanan İsrail-Filistin barış görüşmeleri ile ilgili Abbas, "Onların bizim komşumuz olduğuna inanıyoruz. Birlikte güven ve huzur içinde yaşamalıyız. Diyorum ki; 'Netanyahu, vakit kıymetlidir. Ne kadar acele edersek, o kadar iyidir'' diye konuştu.

Abbas, Batı Şeria'da devam eden  Yahudi yerleşim birimi inşaatları ve İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinliler sorununun, iki devletli çözüm planı penceresini daralttığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretlere ilişkin Filistin Devlet Başkanı, "Kerry, yararlı ve yapıcı tekliflerde bulundu, ancak bu teklifler daha açıklayıcı ve aydınlatıcı olmalı. Kerry'nin görevini başarıyla tamamlama konusundaki ciddiyet ve kararlığını  umut verici buluyorum" ifadesini kullandı.

LETTA: FİLİSTİN HALKINI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Öte yandan, basın toplantısında konuşan İtalya Başbakanı Enrico Letta, ülkesinin İsrail-Filistin barış görüşmelerine verdiği desteği, "Filistin halkını yalnız bırakmayacağız" sözleriyle vurguladı.

ABD'nin görüşmelerin başlaması yönündeki çabalarını desteklediklerini kaydeden Letta, "Filistinlilerin, İsraillilerle beraber güvenlik ve istikrar içinde yaşama hakkı vardır" dedi.

İtalyan Başbakanı, İsrail'e yaptığı resmi ziyaretten sonra Filistin'e siyasi ve ekonomik destek vermek, karşılıklı işbirliği anlaşmaları imzalamak amacıyla Ramallah'a geldiğini ve ülkesinin dün Ramallah'ta ekonomik temsilcilik açtığını aktardı.   

Suriye'deki iç savaşa da değinen Letta, ülkesinin Birleşmiş Milletler'in Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmalarına destek verdiğini dile getirerek, sivil halkın hedef alınmasının durdurulması çağrısında bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık