Ana Sayfa Dünya ABD 'de kore sınırında gövde gösterisi yaptı

ABD 'de kore sınırında gövde gösterisi yaptı

Kuduz köpek' lakaplı Mattis'in sözlerini uluslararası haber ajansları 'acil' koduyla dünyaya geçti.

Giriş Tarihi: 27 Ekim 2017 Cuma 10:16
ABD 'de kore sınırında gövde gösterisi yaptı
ABD'den Kore sınırında gövde gösterisi! Mattis: Nükleer silahlar yok edilecek Ünlü sınır köyü Panmunjom'da konuşan ABD Savunma Bakanı, savaş istemediklerini ancak Kore Yarımadası'ndaki nükleer silahların kesin şekilde yok edilmesi gerektiğini söyledi. 'Kuduz köpek' lakaplı Mattis'in sözlerini uluslararası haber ajansları 'acil' koduyla dünyaya geçti.  


ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, görevine başlamasının onuncu ayında ikinci kez Kuzey Koresınırına gitti. Güney ve Kuzey Kore arasındaki ünlü sınır köyü Panmunjom'da gazetecilere poz veren Mattis, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kınamalarına rağmen Pyongyang'ın bölgesel ve global tehditleri devam ediyor" dedi.

 

'Kuduz köpek' lakaplı Mattis, "Washington'ın amacı Kuzey Kore ile savaş değil ancak Kore Yarımadası'ndaki nükleer silahların tamamen, kanıtlanabilir ve kesin şekilde yok edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Askerden arındırılmış bölgeyi ziyaretinde Mattis yanında Güney Koreli mevkidaşı Song Young-moo vardı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un tehditleri karşısında müttefikleri Seul'un yanında duracaklarını belirten Mattis'in sözlerini uluslararası haber ajansları 'acil' koduyla dünyaya geçti.

Eşi benzeri olmayan köy: Panmunjom

Bir zamanlar küçük ve sakin bir Kore köyü olan Panmunjom, bugün düşman kardeşlerin arasındaki sınıra adını veriyor. Uzun yıllardır askerlerden arındırılmış halde, yani tampon bölge. Ancak tampon bölge olarak da ikiye ayrılmış durumda. Tam ortadan ikiye bölünen köyde bir sokak da iki ayrı ülkeye ait. Sokakta yer alan Birleşmiş Milletler Askeri Ateşkes Komisyonu'nun konferans binası da bölünmüş durumda. Hattaki sınır, bina içindeki müzakere masasının tam ortasından geçiyor. Masanın yarısı başka bir ülke, diğer yarısı başka bir ülke. Masadaki sınır ihlallerini önlemek için her iki uçta da silahlı iki asker nöbet bekliyor.

Köyde sınırı barındıran binaya turistlerin girmesine izin veriliyor. Ancak 'sınır masasını' bekleyen askerlere dokunmak kesinlikle yasak.

Kuzey ve Güney Koreli yetkililer, söz konusu masanının iki yanına oturarak görüşüyor. Masada oturanların ellerini birkaç santim ileri uzatması sınırı ihlal edebilir, resmi olarak halen savaş halinde olan iki ülke arasındaki ateşkes de böylece bozulabilir.

Bölgede Kuzey Kore askerleri ve Güney Kore askerleri de sürekli yüz yüze bakıyor. Birinin sınırı ihlal etmesi durumunda diğerinin ateş açma yetkisi var.

İki ülke arasında üç yıl süren, büyük yıkımlara sebep olan savaş 27 Temmuz1953'te Panmunjom'da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona erdi. Ancak barış anlaşması imzalanmadığı için taraflar teknik olarak halen savaş halinde. 

1953’te biten Kore Savaşı’nın ardından milyonlarca aile iki ülkeye ayrıldı. İki ülke arasında mektup veya telefonla iletişim sağlanmadığı için, aileler yüz yüze görüşmediği sürece birbirinden haber alamıyor.

Kore Yarımadası’nın düşman kardeşleri, 2000'lerin başından bu yana ailelerin buluşmasını sağlıyor. Bugüne kadar binlerce aile, diğer taraftaki akrabalarıyla görüştü.

Savaş seçeneğinin masada olduğunu bir kez daha dile getiren ABD Savunma Bakanı, diplomasiye vurgu yaptı ve "Kimse savaş için acele etmiyor" ifadesini kullandı.

Ajanslar ayrıca eşi benzeri olmayan köy Panmunjom'dan çok sayıda fotoğraf da servis etti. Kuzey Koreli askerlerin iki bakan yan yana poz verirken dikkatli şekilde olan biteni izlediği görülüyor. Köyün Kuzey Kore tarafını ziyaret eden turistler de fotoğraf makineleriyle Güney tarafında olanları çekti.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da Mattis'le birlikte Güney Kore'yi ziyaret ediyor.

Sınırda bunlar olurken Kuzey Kore, el koyduğu Güney Kore'ye ait balıkçı teknesini serbest bırakacağını duyurdu.

Atmosferde hidrojen bombası testi gelebilir!

İlk kıtalararası balistik füzesini Temmuz ayında fırlatan, Eylül ayı başında ise ilk kez hidrojen bombası test eden Kuzey Kore, atmosferde yeni bir hidrojen bombası denemeye hazırlanıyor. Pyongyang yönetimi, daha önceki nükleer testlerini yeraltında yaptı. Uzmanlar, Pasifik Okyanusu üstünde test yapmanın, Kuzey Kore’nin ABD’yi vurma yeteneğini gösterme yolu olabileceğini söylüyor.

Eylül ayındaki hidrojen bombası testi, bölgede 6.3 büyüklüğünde depreme yol açmıştı. Hidrojen bombası, atom bombasından çok daha güçlü bir silah ve şehirleri yok edebilme kapasitesine sahip.

Kuzey Kore'nin Eylül ayı ortasında fırlattığı bir başka kıtalararası balistik füze ise 3 bin 700 kilometre katederek Japonya'nın üstünden geçmiş ve Pasifik Okyanusu'na düşmüştü.

'Roket adam', 'Akıl hastası...'

2017 içerisinde yirmiye yakın füze testi gerçekleştiren Kuzey Kore, Nisan ayından bu yana ABD ile birçok kez nükleer savaşın eşiğine geldi. Taraflar birbirlerini yok etmekle tehdit etti, hatta ABD Başkanı Donald Trump'ın 'roket adam' benzetmesine Kim Jong-un'dan 'akıl hastası' gibi yanıtlar geldi.

Başkan Trump, gelecek hafta Asya'yı ziyaret ederek bölgedeki liderlerle Kuzey Kore'yi masaya yatıracak.

Trump başarısız oldu

Washington, Pyongyang'dan yükselen tehditleri ciddiye alıyor. Geçen hafta içinde CIA Direktörü Mike Pompeo, Kuzey Kore'nin ABD'ye nükleer füze fırlatmanın eşiğine geldiğini dile getirmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), yıl içinde birkaç kez Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar getirdi.

ABD lideri Trump, Kim Jong-un'u Çin üzerinden baskı kurarak durdurmayı planlamıştı ancak halihazırdaki tablo planın başarısız olduğunu gösteriyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FAS'TA "SARI YELEKLİLER" EYLEMİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık