Ana Sayfa Dünya ABD'nin terörist dediği kim çıktı ?

ABD'nin terörist dediği kim çıktı ?

Suriye sınırındaki Rabia sınır kapısını kontrol eden Irak askerlerinin hedefi, Zumar çevresini geri alıp Türkiye sınırındaki Feys Habur'a ulaşmak. Ankara ve Bağdat, Ovaköy'de yeni bir sınır kapısı açmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 27 Ekim 2017 Cuma 10:08
ABD'nin terörist dediği kim çıktı ?
ABD 'terörist' dedi, İbadi ile fotoğrafı çıktı! Washington, Irak'ta ordu birliklerinin Barzani'nin elindeki tartışmalı bölgeleri geri almasında öne çıkan Haşdi Şabi komutanı Mühendis'in 'terörist' olduğunu açıkladı. Mühendis, son olarak Türkiye sınırına doğru ilerleyen ve Zumar'da peşmerge ile çatışan ordu birlikleriyle görüntülenmişti.

Bağdat yönetiminin bu açıklamaya nasıl bir yanıt vereceği merakla bekleniyor. Mühendis'le birlikte çekilmiş fotoğrafı bulunan Başbakan İbadi, İran destekli yabancı savaşçıların Irak'ı terk etmesi gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı Tillerson'a Haşdi Şabi'nin görev yapmaya devam edeceğini söyleyerek yanıt vermişti  


Bağımsızlık referandumunun ardından tartışmalı bölgeleri Mesut Barzani'den geri alan Irak ordusu, kuzeydeki Türkiye sınırına doğru ilerliyor. Türkiye-Suriye ve Irak sınırının kesiştiği Fırat Nehri havzasında ordu birlikleri ile peşmerge çatışıyor.

 

Suriye sınırındaki Rabia sınır kapısını kontrol eden Irak askerlerinin hedefi, Zumar çevresini geri alıp Türkiye sınırındaki Feys Habur'a ulaşmak. Ankara ve Bağdat, Ovaköy'de yeni bir sınır kapısı açmayı planlıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) ait medya organları, ordu birliklerinin kayıplar verdiğini ve tankları imha ettiklerini öne sürüyor ancak bu haberler henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil.

İran'ın desteklediği Şii milisler Haşdi Şabi güçleri de, Irak ordu birlikleriyle cephede. Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis'in cephede fotoğraflanması üzerine ABD'den gece yarısı bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Mühendis'in Kerkük'ün el değiştirmesinde rol aldığı yönündeki bir soruya "Bu konu hakkındaki haberleri gördüm. O kişi bir teröristtir. Haberleri doğrulayamam fakat eğer doğruysa asker toplama çalışmalarının başarısızlıkla sona ermesini umuyoruz" diye konuştu.

Mühendis, 2009 yılında ABD tarafından terör listesine dahil edilmişti. Sözcü Nauert, "Iraklılar buna karşı bir önlem almalı mı?" sorusuna ise "O bir teröristtir fakat bunun ötesine geçmeyeceğim" yanıtını verdi.

Zumar çevresinde görüntülenen Mühendis, son olarak Suriye sınırındaki Rabia'daydı.

İbadi ile fotoğraflar!

Mühendis, Irak'taki operasyonları yürüten birkaç isimden biri olarak öne çıkıyor. Haşdi Şabi Komutanı'nın Irak Başbakanı Haydar el İbadi'yle birlikte çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. Söz konusu karelerden biri, Reuters haber ajansı tarafından 29 Mayıs'ta dünyaya geçilmişti. Fotoğrafta İbadi ve Mühendis, o dönem terör örgütü IŞİD işgali altında bulunan Musul'un çevresinde görülüyordu.

Çalkantılı günler geçiren Irak, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan gelen yabancı militanların ülkeyi terk etmesi açıklamasına sert tepki göstermişti. Kimsenin iç işlerine karışamayacağını belirten Başbakan Haydar el İbadi, Haşdi Şabi güçlerinin Irak'ta görev almaya devam edeceğini net şekilde ilan etmişti.

İbadi'nin Washington'ın Mühendis hakkındaki açıklamalarına nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor. Mesut Barzani'ye ait Rudaw televizyonu, Nauert'in sözlerini büyük bir sevinçle okuyucularına sundu.

Tillerson'ı hafta içinde Bağdat'ta ağırlayan İbadi, dün akşam ABD Dışişleri Bakanı'yla bu kez telefonda görüştü.

İbadi: Havalimanları ve sınır kapıları Bağdat'a verilmeli

Barzani'den gelen tartışmalı referandumu dondurma teklifini kabul etmeyen İbadi, Tillerson'a Erbil yönetiminin havalimanları ve sınır kapılarını merkezi yönetime devretmesi gerektiğini söyledi.

Bir günde IŞİD teröristlerini temizlediler

Irak'ın kuzeyinde bunlar olurken, batıda ise bir başka önemli operasyon var. Terör örgütü IŞİD'in elinde kalan son kentler olan El Kaim ve Rava'yı geri almak için harekete geçen Irak ordusu, bir günde geniş bir alanı teröristlerden kurtardı. Ordu birlikleri Rava kentinin kenar mahallelerine kadar ulaştı, El Kaim'e de kilometreler kaldı.

Tillerson-İbadi görüşmesinde, iki isim de IŞİD operasyonlarının hızla devam etmesi yönünde görüşlerini ifade etti.

ABD'li Korgeneral çarşıda!

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Paul Funk, 9 Temmuz'da kanlı terör örgütünden kurtarılan Musul'da bir çarşıda fotoğraflandı. Yanında Iraklı komutanlar bulunan Funk, Musul Üniversitesi yakınlarındaki çarşıda yürürken görülüyor.

Barzani hezimete uğradı

Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü IŞİD'den temizleyen Irak'ta, 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumu ülkeyi alt üst etti. IŞİD'in Musul'u alması üzerine Irak ordusunun bölgeden çekilmesi Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'ü referanduma dahil etti.

Uluslararası uyarılara ve Bağdat yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

Irak ordu birlikleri, Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani'ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede peşmerge kaçtı, tüm tartışmalı bölgeler yeniden Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi. Kerkük'ün yanında Sincar, Tuzhurmatu ve Hanekin bu noktalardan bazıları.

 

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GEMİDE BEKLEYEN MÜLTECİLER FRANSA'YA YÖNELDİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık