Ana Sayfa Siyaset Acil önlem şart

Acil önlem şart

Rum Yönetimi’nin, Kıbrıslı Türklere yönelik bedava sağlık hizmetlerini durdurması, güneyde tedavi gören kanser hastalarını tedirgin etti.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 07:57
Acil önlem şart

Rum Sağlık Bakanlığı, 2003 yılından beri Kıbrıslı Türklere verilen bedava sağlık hizmetinin kaldırılması yönündeki yasa tasarısı çalışmasının tamamladığını açıkladı. Böylece 2013 yılı bütçesinde Kıbrıslı Türkler için öngörülen 5 milyon 800 bin Euro tutarındaki sağlık ödeneğinin, kamuda görevli Kıbrıslı Rumlar için ayrılan sağlık bütçesine ilave edilecek.


Rum Sağlık Bakanı Petros Petridis, güneyde çalışan ve sosyal sigorta kaydı bulunan Kıbrıslı Türklere sağlık hizmetinin verileceğini, bunun dışındakiler için aynı koşulların artık geçerli olmayacağını açıkladı.


Rum hükümetinin, ekonomik önlemler çerçevesinde aldığı bu karar, güneyde tedavi gören kanser hastaları ile yakınlarını tedirgin etti. Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail dün Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nu ziyaret ederek, hastaların endişelerini aktardı ve acil önlem çağrısında bulundu. Güney’de tedavi gören Kıbrıslı Türklerin endişeli olduğunu ifade eden Kocaismail,  hastaların ülke içinde ihtiyaç duydukları tedavi hizmetini alabilmesi için gereğinin yapılmasını istedi.

 

Kimse endişeye kapılmasın

 

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu ise, Güney Kıbrıs’ta tedavi gören hastaların oradaki gelişmelerden tedirgin olmamasını istedi. Ülkedeki hizmetlerin en kısa sürede yurt dışına ihtiyaç duyulmayacak seviyeye çekileceğini söyleyen Hasipoğlu,  gereken durumlarda Yakın Doğu Üniversitesi ve Türkiye’ye sevk yapılabileceğini anlattı.


Hasipoğlu, birkaç ay içinde tüm hastanelerin otomasyon sistemine geçmesi işleminin tamamlanacağını ifade ederek, bu sayede ilaç kullanımı gibi bilgilerle hastalık kayıtlarının sağlıklı şekilde tutulabileceğini kaydetti.


Kanserin tüm dünyada artış gösterdiğini ancak KKTC’de bu artışın çok hızlı olduğunu belirten Hasipoğlu, kanser hastalıklarının önlenmesi için geniş çaplı çalışma başlattıklarını anlattı.


Hasipoğlu, özellikle hormonlu gıdalar konusunu sıkı şekilde takip ettiklerine işaret ederek, Hal Yasası ve Gıda Yasası’nın meclisten geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Kansere maddi kaynak ayırdıklarını ifade eden Hasipoğlu, radyoterapi cihazının alındığını, radyoterapi odasının inşasına da mayıs ayında başlanacağını söyledi.

 

“Vatandaş rahat olsun”

 

Hasipoğlu, radyoterapi odasının temmuz ayında tamamlanmasını beklediklerini kaydederek, vatandaşın Güney’deki gelişmelerden tedirgin olmasının yersiz olduğunu, ülkedeki hizmetlerin en kısa sürede yurt dışına ihtiyaç duyulmayacak seviyeye çekileceğini ve gerekirse hastaların Yakın Doğu Üniversitesi ve Türkiye’ye sevk edileceğini anlattı.


Bir süre önce Kıbrıslı Rumlara ihtiyaç duymaları halinde sağlık hizmeti verebileceklerine yönelik açıklamasının yanlış yorumlandığını ifade eden Hasipoğlu, “Sağlık evrenseldir” diye konuştu.

 

Esentepe’de akciğer kanseri vakaları yüksek

 

Kanserle savaşmanın bir ayağının da durum tespiti yapmak olduğunun altını çizen Hasipoğlu, yıl sonunda tüm ülkenin sağlık taramasının tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi.


Hasipoğlu, Esentepe, Dörtyol ve Serdarlı’da taramaların bittiğini aktararak, Esentepe bölgesinde akciğer kanseri vakalarının yüksek olduğunun ortaya çıktığını, diğer bölgelerde de benzeri bir tablo görülmesi halinde hastalığın tetikleyicisiyle ilgili araştırma yapılacağını dile getirdi.


Öte yandan, ülke çapında görülen kanser vakalarında meme kanserinin ilk sırada olduğuna değinen Hasipoğlu, tiroit kanserlerinde de önemli artış gözlendiği bilgisini verdi.


Hastanelerde ilaç eksikliği yaşanmaması için 27,5 milyon TL’lik ilaç ihalesine çıkıldığını dile getiren Hasipoğlu, şu anda sağlık kurumlarında ilaç ve kit eksikliği bulunmadığını söyledi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık