Ana Sayfa Ekonomi Acil rapor isteniyor

Acil rapor isteniyor

Umudunu doğalgaza bağlayan Rum Yönetimi, özel danışmanlar arıyor.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 09:49
Acil rapor isteniyor

Rum Yönetimi’nin, doğalgazdan faydalanmasına ilişkin strateji çerçevesinin belirlenmesinde Enerji ve Ticaret Bakanlığı’nın çabalarına katkı sağlayacak özel uzmanların (danışmanların) istihdam edilmesi konusunun ileriye götürüleceği belirtildi.


Kathimerini gazetesine açıklamalarda bulunan Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis, bu strateji taslağının, Memorandumun öngördüğü şekilde Troyka’nın önüne konması için, sonbahar başlarında hazır olması gerektiğini ifade etti.


Troyka’nn rolünün de “danışmanlık” olduğunu anımsatan Lakkotripis, ortaya konulan zaman takvimlerinin, durumların doğru gidişata yönelik olarak ilerlemesi açısından ciddi bir baskıyı teşkil ettiğini de söyledi.


Lakkotripis açıklamasında ayrıca 12. parselde yapılacak olan teyit sondajının iki veya üç ay öncesinde olduklarını, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde bulunan diğer beş parsel için iki şirkete verilen izinler çerçevesinde de sismik araştırmaların başlayacağını ifade etti.


Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi’nin (KRETİK) rolünü ve yetkilerinin net bir şekilde belirlenmesi için Bakanlar Kurulu’na yönelik olarak bir öneri hazırladığını söyleyen Lakkotripis, Enerji Bakanlığı’nın yeni genel müdürlük görevine, Stelyos Himonas’ın, 22 Nisan tarihinde başlayacağını belirtti.Ellinas: Kararlar derhal alınmalıRum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) Başkanı Haralambos Ellinas, doğalgaz alanında gerekli olan kararların derhal alınması görüşünü yineledi.


Alithia gazetesine söyleşi veren Ellinas, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin inşası için her şeyi yapmaya da hazır olduklarını söyledi.


Bir soru üzerine Ellinas, Noble Energy’nin teyit sondajı olarak nitelendirilen ikinci sondajı geçen yıl veya 2012 yılı başlarında ileriye götüreceğini söylemediğine dikkati çekerek bu yöndeki soruyu kendi kendilerine sorduklarını ve de kendi kendilerine yanıtladıklarını, hatta geciktiği gerekçesiyle de Noble Energy Şirketi’ni suçladıklarını ifade etti.


Ellinas, Noble Energy’nin bunu (ikinci teyit sondajını) yaz ayına kadar en geç Ağustos ayına kadar yapmakla yükümlü olduğunu anımsattı.


Ellinas, doğalgaza ilişkin terminal konusunda anlaşma imzalanmasından önce doğalgazın satılmasının mümkün olmadığına da dikkati çekti.


İsrail’in Türkiye’nin boru hattını değerlendirmeye karar vermesi durumunda tüm planlamaların bozulup bozulmayacağı şeklindeki bir soru üzerine Ellinas, kendi terminallerinin, İsrail’in kendi doğalgazını buradan getirip getirmeyeceğiyle ilgili olmadığını söyledi.


Noble Energy’nin, İsrail’e herhangi bir atıfta bulunmaksızın 12. parsel temelinde ciddi önerilerde bulunduğunu ifade eden Ellinas, “ENİ ve Total buraya neden geldi? Sondaj mı yapmaya geldiler? Buradan doğalgazı İtalya ve Fransa’ya nasıl taşıyacaklar? Borularla mı? Bunlar olmayacak. ENI ve Total büyük olanaklara sahip büyük şirketlerdir. Kıbrıs MEB’indeki parsellerde sondajlara başladıkları zaman delik açmak için 2 milyar Euro harcamayacaklar, bu çok paradır” şeklinde de konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık