Ana Sayfa Gündem ACİL'DE YILAN KRİZİ!

ACİL'DE YILAN KRİZİ!

KKTC’de vatani görevini yapan bir asker, kendisini sokan yılanla birlikte Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin acil servisine başvurunca panik yaşandı.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:20
ACİL'DE YILAN KRİZİ!

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisine gelen bir asker, kendisini yılan soktuğunu belirterek, sağlıkçılardan yardım istedi.
Görevli doktor, bir yandan askere müdahale ederken, bir yandan da hayvanın zehirli olup olmadığının belirlenmesi için kendisini sokan yılanı tarif etmesini istedi.
Asker ise, buna gerek olmadığını belirtip, yanındaki çantadan, içinde kendisini sokan yılanın bulunduğu damacanayı çıkardı. Yılanı gören sağlıkçılar arasında kısa süreli panik yaşandı.
Tedavisi süren askerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, yılan da Doğal Hayatı Koruma Derneği'ne teslim edildi.
Yapılan araştırmada, yılanın zehirli olmadığı tespit edildi.Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla olayı  şu şekilde  aktardı:


 “HEP GERİLMEK OLMAZ . BİRAZ DA KENDİ HÂLİMİZE GÜLELİM
Acil serviste yaşanan gerçek bir olayı anlatayım
Perşembe günü öğleden sonra bir askerimiz arkadaşlarıyla birlikte acil servise geliyor. “Beni yılan ısırdı” ifadesi üzerine hemen bakıma alınıyor. Acil hekimi olan Dr. Ziba Hanım hastayı hemen sorgulamaya başlıyor. Olayın ne saat olduğunu öğrendikten sonra yılanı tarif etmesini istiyor.
Bizim asker “Tarife gerek yok yanımda getirdim” deyince herkes şaşırıyor. Ama asker tereddüt etmeden yanında getirdiği naylon çantanın içinden damacanayı çıkarıp, onun içinde canlı olarak bulunan yılanı gösteriyor. Doktor ve hemşireler önce haklı bir paniğe kapılıyor. Plastik damacanın bir şekilde kırılması çatlaması veya kapağının açılması ile zehirli yılanın acil serviste yaratacağı infiali düşünerek tedirgin oluyorlar. Usulca damacanadaki yılanı emniyetli bir yere kaldırıp hasta ile ilgilenmeye çalışıyorlar. Doktor talimatı ile anti yılan serum takmaya çalışan hemşirelere bu kez hasta direniyor.
“Oruçluyum ben. İftar saatine kadar bekleyin. Sonra tedavime başlarsınız ” diyor. Hemşireler “olmaz öyle şey ” diyecek oluyorlar ama laf geçiremeyince Dr. Ziba tekrar devreye giriyor. “Tamam kardeşim bak bu kadar insanın önünde bu konudaki günahı ben üstüme alıyorum senin günahın yok” deyince bir de hastaya tedavisi hemen başlanmazsa ölebileceği bir daha usulünce anlatılınca tedaviyi kabul ediyor ve hasta kurtarılıyor.
Bu arada yılan ne oldu diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim .
Acil servis ekibi “Doğal Hayatı Koruma Derneği” ni arıyor.
Oradaki yetkililer sorumluluk sahibi bir şekilde gelip onu alıyor ve götürüp yaşayabileceği bir ortama bırakıyor. Kısacası bu elim hadiseden hiçbir canlı zarar görmeden sıyrılıyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık