Ana Sayfa Yurt Adamızda 24 milyon sahte ABD doları

Adamızda 24 milyon sahte ABD doları

Federal Çete’nin elinde piyasaya sürülmek üzere 24 milyon sahte ABD doları olduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi 14:14
Adamızda 24 milyon sahte ABD doları

Ziya NASIFOĞLU

 

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin, 17 Aralık 2012 tarihinde, Girne’de gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen 352 adet 100’lük sahte ABD Doları ile ilgili 3 günden beri poliste tutuklu olan Kıbrıslı Türk Turan Kurişi ile Kıbrıslı Rum Lois Loizou ve Tasoula Kosta isimli zanlılar, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve haklarında 5 gün daha tutukluluk emri alındı.


Polis, Turan Kurişi’ye sahte paraları temin eden ve bu nedenle Tasoula Kosta ile Kuzey’e geçerek komisyonluk isteyen zanlı Lois Loizou’nun, telefon konuşması sırasında, 24 Milyon daha sahte ABD Doları’ndan söz ettiğini belirtti.


Tüm delilleri elinde bulunduran polisin zanlıları serbest bırakmayarak özgürlüklerini kısıtladığını iddia eden avukat Mustafa Asena ise, hiç olmazsa 2 çocuk annesi Tasoula Kosta’nın en kısa zamanda serbest bırakılması gerektiğini savundu.

 

Mağusa’da sahte para bulundu


Girne Kaza Mahkemesi’nde görülen tutukluluk duruşmasında, Savcı Özlem Tümer, meselenin tahkikatını üstlenen polis memuru Barış Duman’ı tanık olarak dinletti. Polis memuru Barış Duman, zanlıların poliste tutuklu kaldıkları süre içerisinde yaklaşık 10 kişinin sorgulandığını söyledi.


Barış Duman, zanlıların yaptıkları telefon dökümlerinin incelendiğini belirterek, meseleyle bağlantısı olduğuna inanılan 2 kişinin daha arandığını ifade etti.


Polis memuru Duman, zanlı Turan Kurişi’nin arabasında bulunan sahte paraların üzerinde parmak izi arandığını dile getirerek, Mağusa’da ele geçirilen bir adet sahte ABD Doları ile Turan Kurişi’nin tasarufunda bulunan sahte paraların seri numaralarının araştırıldığını kaydetti.

 

“24 milyon daha var”


Barış Duman, zanlı Turan Kurişi’ye sahte paraları temin eden ve bu nedenle komisyonluk isteyen zanlı Lois Loizou’nun, Turan Kurişi’ye telefonda, “24 Milyon daha sahte ABD Doları olduğunu” anlattığını belirterek, olayın ciddiyetine dikkat çekti.


Soruşturmanın devam ettiğini anlatan Duman, meseleyle ilgili aranan şahıslar ve emareler olduğuna vurgu yaparak, zanlıların serbest kalması durumunda soruşturmayı olumsuz etkileyebileceklerine işaret etti. Duman soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlılara 5 gün tutukluluk emri verilmesini talep etti.


Avukat Mustafa Asena, zanlıların 5 gün daha poliste tutuklu kalma talebine itiraz etti. Asena, tüm delillerin poliste olduğunu ifade ederek, zanlıların serbest kalmaları durumunda aranan şahıslara, emarelere ve telefon dökümlerine etki edemeyeceğini iddia etti. Asena, zanlıların serbest bırakılmasını talep etti.

 

“Para ortadan kaybolabilir”


Tutukluluk süresine itiraz edilmesinden dolayı konuşan polis memuru Barış Duman, ortada 24 milyon sahte ABD Doları olduğuna dikkat çekerek, zanlıların serbest kalmaları durumunda bu paranın ortadan kaybolabileceğine işaret etti.


Savcı Özlem Tümer ise ileride Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak ve hapis cezası alma ihtimali yüksek olan zanlıların yargılanmadan kaçma ihtimallerinin de yüksek olduğuna vurgu yaptı.


Tümer, soruşturmanın zanlıları mahkum etmek için değil, gerçekleri ortaya çıkarmak için yapıldığına dikkat çekerek, “Soruşturmanın sonunda belkide zanlılar suçsuz çıkacak” diye konuştu.


İddia ve savunma makamlarını dinleyen Ceza Davaları Yargıcı Şerife Katip Kır, zanlıların serbest kalmaları durumunda soruşturmanın etkilenebileceğini belirterek, talep edilen 5 günlük tutukluluk süresine onay verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık