Ana Sayfa Gündem Aday Kudret Özersay: "siyasi partilere vefa borcum yok"

Aday Kudret Özersay: "siyasi partilere vefa borcum yok"

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudret Özersay, “Siyasi partilere vefa borcum olmadığı için hiç çekinmeden hukuksuzlukların üzerine gideceğim. Bunu yapacağımı beni tanıyan herkes çok iyi bilir” dedi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Aday Kudret Özersay:

Seçim Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Özersay ve gönüllülerden oluşan ekibi, Tıp Haftası nedeniyle dün Gazimağusa bölgesindeki bazı hastaneleri, liman bölgesinde düzenlenen Deniz Panayırı’nı ve sosyal konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşları ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı konusundaki projelerinin yer aldığı kitabı dağıttı.

Özersay, halkın artık içi boş vaatlerde bulunan, geçmişte en üst görevlere gelmelerine rağmen gerek yolsuzlukların giderilmesi gerekse hukuksuzlukların son bulması için kararlı adım atmayanlara güven duymadığını açık açık söylediğini savundu.
Kudret Özersay, Cumhurbaşkanı olması durumunda Sayıştay raporlarının gerek Meclis’in gündemine, gerekse mahkemelere taşınması için adım atma kararlılığında olduğunu, ülkedeki kötü yönetimin temelinde hukuka uygun davranılmaması ve bunu teşvik eden partizanlığın ve adam kayırmacılığın olduğunu söyledi.

Özersay şunları kaydetti: “Ülkede çoğu zaman Sayıştay raporları ya da Ombudsman tarafından yapılan çalışmalarla ortaya çıkan yolsuzlukların savsaklanmadan yargı önüne taşınması için Başsavcı ve Polis Genel Müdürü ile yakın bir çalışma yürüteceğim. Bu iki makamı yolsuzlukların üzerine gitmeleri konusunda sürekli teşvik edeceğim ve gelişmelerden kamuoyunu da haberdar edeceğim.

Bugün on yıl önce yaşanmış ve polis ve Sayıştay tarafından saptanmış yolsuzluklar hâlâ mahkemeye taşınmamıştır. Bu durum halkın devlete güvenini sarsmaktadır. Öte yandan Sayıştay tarafından hazırlanan ve Meclis’in tozlu raflarında kalan raporları Meclis’in gündemine taşıyacağım. Kamuoyuna yansıyan ihale yolsuzluk iddiaları ve batık bankalar konusunda Bakanlar Kurulu’na başkanlık ederek özel bir inceleme ve açıklama talep edeceğim.
Hükümetin samimi bir adım atmadığını veya yolsuzlukların üzerine gitmekte isteksiz davrandığını görmem durumunda bu durumu kamuoyu ile paylaşacağım. Tüm bunların yanında yolsuzluğa karşı mücadelede kamuoyunda bir farkındalık yaratılarak halkın bizzat kendisinin denetleyici olması ve hesap sorması için çaba ortaya koyacağım.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık