Ana Sayfa Dünya Adres BM

Adres BM

AB dönem başkanlığına hazırlanan İrlanda’nın ilgili Bakanı Creighton, Kıbrıs sorununun çözümü için AB'nin uygun yer olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:15
Adres BM

İrlanda'nın Avrupa Birliği'nden Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton, Kıbrıs sorununun, iki tarafın katılımıyla, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.


Creighton, AB'nin bu sorunun çözümü için uygun yer olmadığını ifade ederek, "BM'deki süreci destekliyoruz. AB üyesi bir ülke olarak, iki tarafa da adil davranmaya çalışıyoruz" dedi.


Creighton, ülkesinin 1 Ocak'ta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) 6 aylığına devralacağı AB dönem başkanlığı ve bu sürede Türkiye'nin AB müzakere sürecine ilişkin planları konusunda, AA'nın sorularını yanıtladı.


Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde birkaç müzakere başlığının geçmişte dondurulduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Creighton, "İrlanda dönem başkanlığında, Türkiye'nin katılım sürecine biraz ivme kazandırmak için eşsiz bir fırsatımız olduğunu düşünüyorum" dedi.


Dönem başkanlıkları sırasında Türkiye ile en az bir müzakere başlığını açmayı istediklerini ifade eden Creighton, bunun Türkiye ve AB için önemli olduğunu kaydetti. Türkiye'nin AB için önemli bir ülke olduğunu belirten Creighton, "AB, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı. Dolayısıyla, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. İrlanda dönem başkanlığının, bu sürece katkıda bulunmasını umuyorum" diye konuştu.Talihsiz açıklamalar

 

"Kıbrıs sorununun, Türkiye'nin AB üyeliği önüne bir engel olarak konulduğunu" düşünüp düşünmediğine ilişkin ise Creighton, "Kıbrıs'ı, Türkiye'nin katılımı için bir engel olarak görmüyorum" dedi.


Güney Kıbrıs'ın AB üyesi olduğunu ve şu anda AB dönem başkanlığını yürüttüğünü hatırlatan İrlandalı Bakan, "(Güney) Kıbrıs'ın dönem başkanlığının başında Türkiye'den, yetkiyi tanımadıklarına yönelik bazı açıklamalar yapıldığını biliyorum. O zaman, bu açıklamaların talihsiz olduğunu düşünmüştüm" diye konuştu.


Kıbrıs sorununun, iki tarafın katılımıyla, Birleşmiş Milletler çerçevesinde çözülmesi gerektiğini kaydeden Creighton, AB'nin bu sorunun çözümü için uygun yer olmadığını ifade etti. Creighton, "BM'deki süreci destekliyoruz. AB üyesi bir ülke olarak, iki tarafa da adil davranmaya çalışıyoruz" dedi.


İrlanda'nın AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton geçen Temmuz ayında Türkiye'yi ziyaret etmiş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la görüşmüştü.


Bağış'ın ise bu ay içinde İrlanda'yı ziyaret etmesi bekleniyor. İrlanda'nın 1 Ocak 2013'ten itibaren 6 ay süreyle yürüteceği AB dönem başkanlığı boyunca ayrıca, İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore'un Türkiye'yi ziyaret etmesi öngörülüyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AY'DA YÜRÜYEN ABD'Lİ ASTRONOT ÖLDÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık