Ana Sayfa Yurt Ahmet Kaşif, İrsen Küçük suç işledi dedi

Ahmet Kaşif, İrsen Küçük suç işledi dedi

Başbakan Küçük, cumartesi günü UBP Parti Meclisi’ni dün de genel yönetim kurulunu topladı, Ahmet Kaşif bunun mahkeme emrine karşı gelmek olduğunu belirterek, şikayet edeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 09:03
Ahmet Kaşif, İrsen Küçük suç işledi dedi

Mehmet KARA


Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa milletvekili Ahmet Kaşif,  cumartesi günü UBP Parti Meclisi’ni dün de genel yönetim kurulunu toplayan Başbakan İrsen Küçük’ü, “mahkemenin verdiği ara emrine karşı gelerek suç işlediği” gerekçesiyle şikayet edeceğini açıkladı.


Başbakan İrsen Küçük, geçen cumartesi günü üç UBP milletvekilinin partiden ihracını ve erken genel seçimi konuşmak üzere UBP Parti Meclisi üyelerini farklı saatlerde başbakanlık binasına topladı. Küçük, dün de UBP’nin Lefkoşa Köşklüçiftlik bölgesindeki binasında genel yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.  Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin disipline verilmesi konusu meclis grubuna havale edilirken, erken seçimin parti meclisinde görüşülmesi kararlaştırıldı.


Başbakan Küçük’ün parti genel başkanlığı yetkilerini mahkemeden aldığı ara emriyle durduran Ahmet Kaşif, son iki gün içinde gerçekleştirilen toplantıları mahkeme kararlarına aykırı buldu.


KIBRIS’a konuşan Kaşif, Başbakan Küçük’ün suç işlediğini iddia ederek, bugün mahkemeye şikayette bulunacağını söyledi. Kaşif, “Ara emrine uyulmaması halinde Küçük’ün tutuklanması veya mal varlıklarına el konulması öngörülüyordu” diyerek, gereğinin yapılması talebinde bulunacaklarını kaydetti.

 

“Baştan sona toplantılarda bulundu”

 

Ahmet Kaşif, Başbakan Küçük’ün UBP Parti Meclisi üyelerini toplamasının ve daha sonra genel yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek başkanlığı yürütmesinin, üstelik başından sonuna kadar buralarda bulunmasının mahkemenin almış olduğu karara karşı bir tavır olduğunu söyledi. Kaşif, “Yargının emrine karşı gelinmiştir, Başbakan Küçük suç işlemiştir” dedi.


Konuyu hukukçularıyla görüştüğünü ve yapılanların bugün değerlendirileceğini ifade eden Kaşif, hukuki işlem başlayacağını ifade etti.


Kendisinin, Hasan Taçoy’un ve Zorlu Töre’nin bütçe görüşmelerine gelmediği gerekçesiyle mecliste nisap sorunu yaşandığı ve bu sebeplerden dolayı görüşmelerin başka bir güne ertelendiği yönde açıklamaların yapıldığını ifade eden Kaşif, şöyle konuştu:


“O zaman sormamız gerekir. Hükümet olduğumuzdan bu yana meclis kaç sefer, neden ve kimlerin eksikliğiyle ertelenmiştir? Nisap sorunu nedeniyle kaç sefer ertelendi? Neden o zaman bu konular dikkate alınmadı, neden bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmadı? Özürsüz ve izinsiz meclise katılmayarak nisap sorununa neden olan arkadaşlarımız için niçin her hangi bir işlem yapılmadı?”


Ara emri kararına uymamanın derdest ve tutuklama gerektirdiğini anımsatan Kaşif, “Mahkeme başkanının almış olduğu karara göre ya tutuklanır ya da mal varlığına el konur” diye konuştu. Küçük’ün milletvekilliği dokunulmazlığı olduğunu dikkate aldıklarını da ifade eden Kaşif, yine de yargıyı ihlal ettiği gerekçesiyle Küçük’ü şikayet edeceklerini belirtti.


Başbakan Küçük’ün mahkeme kararına uymadığını ve konuyla ilgili hukukçularının çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Kaşif, en iyi ve en doğru kararı yine hukukçuların vereceğini ve bugün hukukçulardan alacakları bilgiye göre hukuki girişimin başlayacağını söyledi.

 

“Meclise gelmeme olayı çarpıtılıyor”


Genel yönetim kurulunda alınan bir kararın ardından kendisinin, Hasan Taçoy’un ve Zorlu Töre’nin disipline verilmesi konusunun meclis grubuna havale edilmesiyle ilgili de konuşan Kaşif, yetkili organların olayı tartışıp görüşülebileceğini ifade etti.


Kaşif, “Benimle birlikte iki milletvekili o gün mahkemedeydik. Bilinen bir mazeretle bir kez meclise gelinmemişse, bunu bahane edip başka yönlere çekmek yanlıştır, haksızlıktır. Olay çarpıtılıyor” dedi.


Ahmet Kaşif, ayrıca kurultay öncesinde geçici olarak genel sekreter görevine getirilen Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un kurultay sonrasında görevinin sona erdiğini vurguladı. Kaşif, bu nedenle Namsoy’un da kurulları toplama yetkisi bulunmadığını söyledi.

 

Dünkü toplantıda neler oldu?

 

UBP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısı dün yapıldı. Parti merkez yönetim kurulu dünkü toplantıda, geçen cuma günü Cumhuriyet Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerine katılmayan milletvekilleri Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin tutumlarının görüşülüp değerlendirilmesi için “Parti Meclis Grubu Yönetim Kurulu”nun toplanması tavsiye edildi.


Toplantıda, “partinin içinde bulunduğu şartları değerlendirmesi ve erken seçime gidilmesi dahil gereken her türlü kararın acil olarak alınması için” parti meclisinin toplanmasına da karar verildi.


Partideki son gelişmeleri değerlendirmek amacıyla Dereboyu’ndaki genel merkez binasında saat 16.00 civarında başlayan toplantı yaklaşık 3,5 saat sürdü.


Toplantıya 14 kişiden oluşan merkez yönetim kurulunun tamamı ve 5 ilçe başkanı katıldı.


Toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan UBP Genel Sekreter Vekili Fuat Namsoy, milletvekilleri Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin cuma günü bütçe çalışmalarına katılmaması ve Başbakan İrsen Küçük’ün de meclisten yaptığı erken seçim çağrısının ardından 3 gündür ciddi değerlendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.


17 milletvekili, 14 belediye başkanı ve tüm parti meclisi üyeleriyle bire bir görüşmeler yaptıklarını, bu konulardaki görüşlerini aldıklarını anlatan Namsoy, dün de genel merkez yönetim kurulunu toplayarak almış oldukları görüşleri değerlendirerek, yol haritalarını belirlediklerini kaydetti.


UBP Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun partinin birlik ve bütünlüğüne önem verdiğini, ancak birlik ve bütünlüğüyle iktidar gücünü zaafa uğratacak hiç bir harekete de hoşgörüyle yaklaşmanın mümkün olmadığını belirten Namsoy, bu amaçla her üyenin görüşlerini dikkate aldıklarını söyledi.


Namsoy, açıklamasının ardından dünkü toplantıda alınan kararları okudu.


Kararlar şöyle:


“7 Aralık 2012 tarihinde Cumhuriyet Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerine katılmayan Ahmet Kaşif, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin tutumlarının görüşülüp değerlendirilmesi için Parti Meclis Grubu Yönetim Kurulu’nun toplanması tavsiye edildi.


Öte yandan toplantıda, partinin içinde bulunduğu tüm şartları değerlendirmesi ve erken seçime gidilmesi dahil gereken her türlü kararın acil alınması için Parti Meclisi’nin toplanmasına karar verildi.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık