Ana Sayfa Kültür & Sanat AIDS tedavisinde yeni öneriler

AIDS tedavisinde yeni öneriler

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün çoğalmasını yavaşlatan antiretroviral tedaviye erken başlamanın, hastalıkla mücadelede önemli avantajlar sağlayacağını duyurdu.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 16:38
AIDS tedavisinde yeni öneriler

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre,  HIV virüsün çoğalmasını yavaşlatan ve kandaki değerini düşüren antiretroviral, yani doğrudan virüsle mücadeleyi hedef alan tedaviye erken başlamanın önemi büyük.

Örgüt,  erken tedavinin, HIV virüsü taşıyan kişilerin daha uzun ve daha sağlıklı yaşamalarını sağlayacağını ve virüsü başkalarına bulaştırmalarının önüne geçeceğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü HIV Bölümü Başkanı Doktor Gottfried Hirnschall, son 10 yılda Hiv virüsü tedavisinde önemli aşamalar kaydedildiğini söyleyerek şunları ifade etti; “Son on yılda HİV tedavisinde etkileyici bir iyileşme gördük. Elimizdeki istatistiklere göre, dünya genelinde on milyon kişi halihazırda bu tedaviyi görüyor. Bu rakam, geçtiğimiz birkaç yıl içinde çok büyük artış gösterdi. Böyle bir durumda hesaplamalarımız, antiretroviral tedavinin 2025 yılına kadar 3 milyon kişinin hayatını kurtaracağını ve 3 buçuk milyon kişinin de  HİV virüsüne yakalanmasının önüne geçeceğini ortaya koyuyor”

Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni önerileri doğrultusunda, Birleşmiş Milletler'in AIDS ile  mücadele eden ajansı UNAIDS ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun da önümüzdeki günlerde yeni yol haritasını uygulamaya başlayacağı bildiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni tavsiyeleri doğrultusunda erken tedaviye hemen başlaması gereken kişi sayısı 26 milyon civarında.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık