Ana Sayfa Yurt Akansoy: "Hükümet siyasi iradesini yitirdi"

Akansoy: "Hükümet siyasi iradesini yitirdi"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Hükümet'in siyasi iradesini yitirdiğini ileri sürerek, bir an önce erken seçime gidilerek, ülkenin istikrarsızlık ortamından kurtarılması gerektiği görüşünü belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 12:19
Akansoy:

Akansoy, Hükümet'in ne paketi uygulayabileceğini, ne de Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)'deki krizi çözebileceğini öne sürerek, "Bu sistem çöktü, yeni bir sisteme ihtiyaç var. Yeniden ayağa nasıl kalkacağız bunu düşünüp, planlayıp, uygulamalıyız. Var olan sistemi yeni yasalarla değiştirerek, çağdaş toplumu yaratarak ayağa kaldıracağız" dedi.


KTV'de yayımlanan "Serhat İncirli ile Kıbrıs'ta Bugün" programına konuk olan Akansoy,  Türkiye ile imzalanan protokolden, partinin programına kadar birçok konuda politikalarını ortaya koydu.


"MUTLAKA HESAPLAŞACAĞIZ"


Akansoy, göreve geldiklerinde temiz ve güzel bir gelecek için geçmişle hesaplaşılarak sorumluların mutlaka yargılanacağını söyledi. Aksi taktirde göreve gelmelerinin bir anlamı olmadığını belirten Akansoy, "Yolsuzlukların üzerine gitmeyeceksen yeni siyaset iddiasıyla hükümette ne işimiz var. Göreve geldiğimizde geleceğimizi yeniden kurmak için geçmişimizle mutlaka hesaplaşacağız" dedi.


Lefkoşa ile ilgili çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olunduğunu belirten CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, yeni gündemlerin Lefkoşa'nın önüne geçtiğini; LTB ile ülkenin durumunun birbirinden farklı olmadığını; yasal açmazın giderilmesi için mücadeleyi yükseltmek gerektiğini söyledi.


Gönyeli Belediyesi'nden örnekler veren Akansoy, "Bir adım ötedeki Gönyeli iyi yönetiliyorsa ve ufacık bir köyü koca bir şehre dönüştürebildiysek aynı şekilde Lefkoşa da bunu başarabilir. Yeter ki doğru ellerde, doğru şekilde yönetilsin" dedi.


"BU İŞ PARTİ İŞİ DEĞİL LEFKOŞALININ İŞİDİR"


Tasarruf tedbirlerini ve kontrollü vergi artışını da değerlendirerek devletin belediyeye daha ciddi katkı yapması gerektiğini belirten Asım Akansoy, "Başka çözüm yolu yoktur. Bu işi hep birlikte taşın altına elimizi koyarak halledeceğiz. Bu iş parti işi değil, Lefkoşalının işidir" dedi.


Akansoy, esas meselenin LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın görevi bırakmaması olduğunu savunarak, Bulutoğluları'nın tüm baskıları, usulsüzlükleri ve her şeyi topluma anlatıp görevi bırakması gerektiği görüşünü dile getirdi.


"UBP SİYASİ İRADESİNİ YİTİRDİ"


Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti'nin siyasi iradesini yitirdiğini savunan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, bir an önce erken seçime gidilmesi ve ülkenin istikrarsızlık ortamından kurtarılması gerektiğini belirtti.


"Demokrasi bunu gerektirir" diyen Akansoy, şu anki ortamda Hükümet'in ne paketi uygulayabileceğini ne de LTB'deki krizi çözebileceğini iddia etti. Akansoy, "Bu sistem çöktü, yeni bir sisteme ihtiyaç var. Yeniden ayağa nasıl kalkacağız bunu düşünüp, planlayıp, uygulamalıyız. Var olan sistemi yeni yasalarla değiştirerek, çağdaş toplumu yaratarak ayağa kaldıracağız" dedi.


"HALKIN TEPKİSİNE RAĞMEN İMZALANAN BİR PROTOKOLÜ UYGULAMAYIZ"


"Başbakan İrsen Küçük tarafından uzunca süre halktan gizlenen ve geçtiğimiz hafta Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolde yer alan olası olumlu noktaların altını çizdiklerini" belirten Akansoy, denetime açık bir yapının oluşması ve mali sistemi daha ileriye götürecek maddeler yer almasını olumlu karşıladıklarını ancak halktan onay almayan bir protokolü de halka rağmen uygulamayacaklarını belirtti. Akansoy, "Göreve geldiğimizde, devlette devamlılık ilkesini düşünerek bu protokolü devam ettirmek durumunda değiliz, bu halk bunu istemiyorsa hiçbir şekilde demokrasinin önüne geçmeyiz" diye konuştu.


"TÜRKİYE İLE DİYALOG ŞART AMA ÖNCE DİK DURMAK LAZIM"


Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini savunan Genel Sekreter Asım Akansoy, "Türkiye ile çatışma gibi bir derdimiz asla olamaz. Ancak ilişkilerde edilgen durumda olmak kabul edebileceğimiz bir şey değil. Dik durmaya gerek vardır. Siyaseten siz kendi projelerinizi ortaya koyarsınız, halkın desteğiyle hükümete gelirsiniz ve Türkiye ile herhangi bir protokol ve işbirliği gerekirse diyalogla çözersiniz, var olan yapıya tahammülümüz kalmamıştır" ifadelerini kullandı.


Akansoy, Kıbrıs Türk halkının bugün var olan durumun sürdürülemeyeceğini bildiğini ve böyle bir hükümeti hak etmediğini söyleyerek, "Bunu düşündüğümüz için seçim istiyoruz. Kendi parti programımızı sonlandırmaya çalışıyoruz, 'Kıbrıslı Türkler anlamaz, bilmezi yapamaz' fikrini yıkacağız. 2013'ün çok sancılı bir yıl olacağına ve erken seçimi getireceğine inanıyorum. Bu protokolle birlikte toplum kaosa sürüklenecek" dedi.


"BU ÜLKE KIBRISLI TÜRKLERİNDİR"


Türkiye'ye yakın olunsa da ülkenin Kıbrıslı Türklerin olduğunu belirten Akansoy, "Çözüme kadar Kıbrıs'ın kuzeyi Kıbrıslı Türkler tarafından yönetilecek. İşte bu ayağa kalkış planını yapmamız lazım. Anayasa'nın geçici 10. maddesini kaldırmalı, sivilleşme sağlanmalı, Siyasi Partiler Yasası'ndan tutun, Seçim ve Halkoylaması Yasası'na kadar her şeyi değiştirerek normalleşmeliyiz" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık