Ana Sayfa Yurt Akça DAÜ'de e-dönüşüm konferansı verdi

Akça DAÜ'de e-dönüşüm konferansı verdi

Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) “Kamu Yönetiminde e- Dönüşüm” konulu konferans verdi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi 16:18
Akça DAÜ'de e-dönüşüm konferansı verdi

Akça, KKTC’deki e- devlet uygulamasının yeterince gelişmiş olmadığını belirterek e- devletin kamu yönetiminin iyileştirilmesi, daha az kaynaklarla daha kaliteli hizmet verme ve ülkenin kalkınmasına vereceği katkılar gibi üç önemli boyutunun olduğunu söyledi.

 

Akça, KKTC’yi de e- devlet konusunda geliştirmek için çeşitli çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Kamu yönetimi ve elektronik dönüşüm konularını farklı yönleri ile ele alan Akça, konferans süresince ekonomi, kamu yönetimi ve bilişim teknolojileri alanlarındaki üç disiplin üzerinde durdu. Kamu yönetiminde klasik bir anlayış olduğuna dikkat çeken Akça, zaman içerisinde bu anlayışın özellikle özel sektörün gelişmesi, küreselleşme, teknolojinin gelişimi, toplum ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ile klasik anlayışın eleştirilere maruz kalarak yerini zamanla yeni kamu yönetimine devredeceğini düşündüğünü vurguladı. Yeni yaklaşıma göre yönetimde performans, sonuçlara odaklanma, vatandaş memnuniyetinin ön planda olması, piyasaya ihtiyaçlarına göre hizmet verilmesi gibi konuların ön planda tutulduğunu sözlerine ekleyen Büyükelçi Akça, e-devlet uygulaması hakkında açıklama yaparak, e-devlet uygulamasının 7 gün 24 saat hizmet sunma özelliğine sahip olduğunu, kaliteyi beraberinde getirdiğini, hızlı sonuç alınmasını sağladığını ve birlikte çalışabilirliği sağladığını sözlerine ekledi. Akça, kimlik, şirket, tapu ve adres gibi dört temel veriyi oluşturmada e-devlet uygulamasının olması gerektiğini belirterek e-devlet uygulamasından önce canlı veri tabanlarının kurulması gerektiğine dikkat çekti. Büyükelçi Akça, e-devlet uygulamasında başarılı olan devletlerden örnekler vererek başarının gelişmiş ülkelerde gerçekleştiğini aktardı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nde vatandaş odaklı e-devlet uygulamasının gerçekleştiğini dile getiren Büyükelçi Akça, Avrupa Birliği’nde ortalama % 90 olan oranın Türkiye’de % 85, iş dünyası odaklı uygulamada ise Avrupa Birliği’nde % 92, Türkiye’de % 94 olduğunu vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık