Ana Sayfa Akıllı cihazlar ne kadar güvenli?

Akıllı cihazlar ne kadar güvenli?

Kullandığınız akıllı cihazlar ne kadar güvenli?Telefonunuzdaki bilgiler hiç tanımadığınız insanların eline geçmiş olabilir...

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2013 Pazartesi 15:59
Akıllı cihazlar ne kadar güvenli?

ABD’de Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) Iphone, Blackberry ve Android telefonlardaki verileri koruyan güvenlik kodlarını kırdığı bildiriliyor.

Alman Der Spiegel dergisi, ABD ’de Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) bilgi edinmek amacıyla Iphone, Blackberry ve Android telefonlardaki verileri koruyan güvenlik kodlarını kırdığını yazdı.

İstihbarat servislerinin bu yolla cep telefonu kullanıcılarının telefon rehberine girebilecekleri ve aranan numaraları görebilecekleri belirtiliyor.

Alman dergisi Der Spiegel’in yayınladığı belgelere göre NSA ve İngiltere ’deki devletin dinleme servisi GCHQ (İngiliz Devlet İletişim Merkezi), söz konusu telefonların güvenlik kodları üzerinde birlikte çalıştı. Cumartesi günü Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce gösterici NSA’in internet kullanıcılarını izlemesini protesto etmek bir gösteri düzenlemişti.

Kitlesel Çapta İzleme Bilgisi Yok

Der Spiegel’de yayınlanan belgeler, söz konusu kurumların bu telefonları kullananları kitlesel çapta izlemeye alıp almadığı hakkında bilgi içermiyor. BBC’nin Berlin’de bulunan muhabiri, konuyla ilgili bu son haberlerin ABD ve İngiltere’nin istihbarat servislerinin özel iletişim bilgilerini okuma kapasitesine sahip olduğunu gösterdiğini aktarıyor.

Der Spiegel, belgeleri nasıl elde ettiği konusunda herhangi bir bilgi vermedi.
Ancak dergideki konuyla ilgili yazıda imzası bulunan isimlerden biri olan ABD’li sinemacı Laura Poitras’ın Edward Snowden’la yakın ilişkisi olduğu biliniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık