Ana Sayfa Siyaset Akıncı: "2016'da çözüm için konjonktür uygun"

Akıncı: "2016'da çözüm için konjonktür uygun"

Mimarlar Odası’nın yeni yıl resepsiyonu Bedesten’de gerçekleştirildi...

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2015 Pazar 19:51
Akıncı:

Mimarlar Odası’nın yeni yıl resepsiyonu dün akşam Bedesten’de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katıldığı resepsiyon, birliğin eski başkanlarının çalışmalarını anlatan 6 dakikalık demo gösterimiyle başladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge ve Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Ahmet Hüdaoğlu’nun konuşmalarının ardından meslekte 25. yılını dolduranlara anı plaketleri takdim edildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı konuşmada, 2016 yılının barış yılı olması konusunda herkesin hemfikir olduğunu ifade ederek, hep birlikte uğraşarak, didinerek ve çalışarak 2016’nın barış yılı yapılmasını diledi. “Umut en son ölür” diyen Akıncı, umudu canlı tutmak için çalışmanın ve alın teri dökmenin şart olduğunu ifade ederek, 50 yılı aşkın bir süreden beri devam eden Kıbrıs sorunu için 2016 yılında konjonktürün uygun olduğunu düşündüğünü söyledi. Görüşmelerde halen aşılması gereken sorunlar bulunduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, varılacak nihai anlaşmayı her iki tarafın da kabul edebileceği bir şekilde yapmaya çalışacaklarını, Rum tarafının “Hayır”ını “Evet” e dönüştürmeye çalışırken, aynı zamanda Türk tarafındaki “Evet”i de korumak gerektiğini ve dolayısıyla gerekli olanın “iki evet” olduğunu vurguladı. Kıbrıs Türk halkını uluslararası hukukun bir parçası haline getirmenin kendileri için bir görev olduğunun altını çizen Akıncı, bir çözüm halinde mimarlara çok önemli görevler düşeceğini de belirtti ve liderlerin siyasi mimariyi hazırlarken, mimarların da fiziki mimariyi tamamlayacağını sözlerine ekledi.

“2016 barış getirsin”

Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öge yaptığı konuşmada, 2015'in kötü geçtiğini belirterek, 2016'nın barış getirmesini diledi.

Öge, Akdeniz'de ve dünyanın diğer bölgelerindeki gerginliklere işaret ederek, sadece Kıbrıs için değil dünya için de barış dileğinde bulundu. KTMMOB Genel Başkanı Ahmet Hüdaoğlu da konuşmasında, gelmiş geçmiş tüm başkan ve yönetim kurullarına teşekkür etti ve “Bugün varsak onların çalışmaları sayesinde varız” dedi. 2016 yılının Kıbrıs’ta barış yılı olmasını dileyen Hüdaoğlu, tüm birlik mensuplarının yeni yılını kutladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık