Ana Sayfa Siyaset Akıncı: "Çözüme olan kararlılığımızı teyit ettik"

Akıncı: "Çözüme olan kararlılığımızı teyit ettik"

Ada’da temaslar yapmakta olan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Cumhurbaşkanlığı’nda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2016 Çarşamba 11:49
Akıncı:

AKINCI GÖRÜŞMENİN HEP BİRLİKTE YER ALACAKLARI AVRUPA AİLESİNDE ORTAK BİR GELECEĞİ PAYLAŞMAK ADINA YARARLI BİR GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ OLDUĞUNU BELİRTTİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’la görüşmesinin, AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtti.

Ada’da temaslar yapmakta olan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Cumhurbaşkanlığı’nda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Schulz’la yaptığı görüşme saat 17.20’de başladı ve yaklaşık bir saat sürdü.

Schulz’un beraberindeki heyet ile Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Müzakere heyeti üyesi Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani ile Dış İlişkiler Koordinatörü Deniz Birinci’nin yer aldığı görüşme sonrasında  Akıncı kısa bir açıklama yaptı ve basının sorularını yanıtlayarak müzakere sürecinde bulunulan noktayla ilgili bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açıklamasında, AP Başkanı Martin Schulz’la yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi ve Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyarette de Schulz’la bir araya geldiklerini hatırlatarak Schulz’un Kıbrıs sorununa oldukça hakim olduğunu ifade etti.

Schulz’un Kıbrıs sorununun çözümünü canı gönülden  destekleyen bir kişi olduğunu  söyleyen Akıncı, bugün de Schulz’a Kıbrıs sorununun hangi noktada olduğuyla ilgili bilgi verdiklerini ve içinden geçilen süreçle ilgili, vermekte olduğu desteğe teşekkür ettiklerini dile getirdi. Akıncı Schulz’un da bu desteği bir kez daha tekrarladığını belirtti.

Akıncı görüşmenin AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alış verişi olduğunu belirtti.

Bugün dünyanın ve bölgenin içinde bulunduğu şartları herkesin bildiğini, dünyanın çeşitli yerlerinde terör saldırılarında yitirilen canları, yaralananları hep birlikte anımsadıklarını dile getiren Akıncı, hemen her gün bir yerlerde ciddi olaylar yaşandığını, terörün korkunç yüzünü değişik zamanlarda değişik yerlerde  sıkça göstermeye devam ettiğini ifade etti. Buna karşında tüm insanlığın birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, bu çerçevede  Brüksel’de meydana gelen olayla ilgili de taziyelerini Kıbrıs Türk halkı adına Shulz’a  iletmek fırsatı bulduklarını ifade etti.

Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm için Kıbrıs Türk halkının kararlılığıyla isteğini teyit ettiklerini ve Schulz’un da var güçleriyle destek olmaya devam edeceklerini söylediğini, Avrupa’nın tüm kurumlarıyla Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına desteğini sürdüreceğini de kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık