Ana Sayfa Gündem AKINCI İLE ANASTASİADİS BİR ARAYA GELDİ

AKINCI İLE ANASTASİADİS BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, uzun bir aranın ardından bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2018 Cuma 10:41
AKINCI İLE ANASTASİADİS BİR ARAYA GELDİ

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, uzun bir aranın ardından  bir araya geldi.
İki liderin görüşmesi BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki ikametgahında yer alıyor. Görüşme, saat 10:10’da başladı.
Crans Montana’daki Beşli Konferans’ın anlaşma olmadan sona erdiğinin ilan edildiği 7 Temmuz 2017’den bu yana teması olmayan Akıncı ile Anastasiadis, en son 16 Nisan’da Spehar’ın ara bölgedeki resmi ikametgahında akşam yemeğinde bir araya gelmişti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in 15 Ekim'de Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporun açıklanmasının ardından, geçişlere hazır olan Derinya -Aplıç kapılarının açılış tarihlerini belirleyerek duyurmak ve Kıbrıs'ın geleceğine ilişkin düşüncelerini öğrenmek için Rum liderle görüşmek istediği yönünde çağrı yapmıştı.

LUTE 31 EKİM’DE KIBRIS’A GELİYOR
Bu arada BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs raporunun BM Güvenlik Konseyi’nde 30 Ekim’de görüşülmesinin hemen  ardından liderlerle temaslarda ulunmak üzere 31 Ekim’de Kıbrıs’a gelecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"KIBRIS ÜZERİNE OYUNLAR OYNANIYOR"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık