Ana Sayfa Siyaset Akıncı: "Köhneleşmiş bir zihniyetin yansıması"

Akıncı: "Köhneleşmiş bir zihniyetin yansıması"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’de yaşananlarla; özgürlük, demokrasi ve insan haklarının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha çok çarpıcı biçimde ortaya çıktığını ifade ederek, "askeri darbe girişiminin başarıya ulaşmaması, demokrasiye bağlı Kıbrıs Türk halkında büyük bir memnuniyet yaratmıştır” dedi.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2016 Pazartesi 10:10
Akıncı:

Akıncı, konuyla ilgili dün yaptığı yeni açıklamada, şunları ifade etti:

“Buna karşın darbe teşebbüsü sırasında çok sayıda can kaybının olması hepimizi derinden üzmüştür. Demokrasi dışı, kabul edilmesi olanaksız bu eylemin yol açtığı yaraların kısa sürede sarılması en büyük temennimdir.
Dün gece yaşananlarla; özgürlük, demokrasi ve insan haklarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha çok çarpıcı bir biçimde ortaya çıkmıştır. Halkın iradesiyle şekillenmiş kurumların silah zoruyla ele geçirilmek istenmesi, bu çağda yeri olmayan eski ve köhnemiş bir zihniyetin yansımasıdır.
Bu türden bir kalkışmanın herhangi bir şekilde başarıya ulaşma şansının olmadığı da açıkça görülmüştür. Halkı, siyasi partileri ve medyası ile darbe girişimi karşısında sergilediği örnek dayanışma ve kararlılık, Türkiye’nin karanlık darbeler çağını artık geride bırakmakta olduğunun en güzel işaretidir. “

“Türkiye’nin demokrasi içinde istikrar ve huzuru, tüm bölge coğrafyası için de büyük ihtiyaç”

Akıncı, her zaman Türkiye’nin acısını kendi acısı, sevincini ise kendi sevinci olarak hisseden KKTC halkının, silahlı darbe girişimini de, Türk halkıyla birlikte endişe içinde takip ettiğine işaret ederek ,” Türkiye’nin çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak gelişmesi bizler bakımından da hayati öneme sahiptir. Türkiye’nin demokrasi içinde istikrar ve huzuru, tüm bölge coğrafyası için de büyük bir ihtiyaçtır” dedi. Akıncı sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu darbe girişiminin ardından, Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü güçlü bir şekilde yeniden tesis etmesi en büyük dileğimdir. Bu vesileyle Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimi iletir, hayatını kaybedenleri rahmetle anar, yaralılara acil şifalar dilerim.”
Türkiye’de dün gece başlayan darbe girişiminin ilk saatlerinde yaptığı açıklamayla, demokrasi dışı hiçbir hareketin kabul edilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ile telefonla görüşerek, demokrasiye bağlılığın önemini vurgulamıştı.
Cumhurbaşkanlığı’nda ekibiyle sabaha dek süreci takip eden ve durum değerlendirmesi yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Türkiye’deki darbe kalkışmasından duyduğu kaygıyı dile getirmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık