Ana Sayfa Gündem AKINCI, PAKDEMİRLİ'Yİ KABUL ETTİ

AKINCI, PAKDEMİRLİ'Yİ KABUL ETTİ

Pakdemirli ve beraberindeki heyete, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de eşlik etti.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2018 Çarşamba 08:40
AKINCI, PAKDEMİRLİ'Yİ KABUL ETTİ

TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kabulde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ve Kıbrıs Türk halkına, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini belirterek, KKTC’de bulunma sebebinin tarım ve su konuları ile ilgili olduğunu vurguladı.

KIBRIS EKONOMİSİNE 100 MİLYON TL KATKI

Yarın 5 metrelik sulama tünelinin temelinin atılacağını anımsatan Pakdemirli, bu tünelin Kıbrıs ekonomisine yüz milyon TL gibi bir katkısı olacağına dikkat çekti.

Projenin, Kıbrıs’ın tarımsal gayrı safi milli hasılasına aşağı yukarı yüzde 20 katkısı olacağını belirten Pakdemirli, yatırımı çok önemsediklerine vurgu yaptı.

Pakdemirli, bugün ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri’nin bir protokolünün imzalanacağını da ifade ederek, bunun tarımsal alanlarda işbirliği ve gelen suyla beraber karşılıklı tohum, gübre ve ilaç gibi mekanik tesisatta işbirliklerinin temelini oluşturacağını anlattı.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Pakdemirli, Kıbrıs konusunun kendilerinin de milli davası olduğunu, Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesini kendilerinin de desteklediğini ve Kıbrıslı Türklerin her zaman yanında olduklarını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör devlet olarak, Kıbrıs’ın varlığı güvenliği ve refahı ile bunun devamını her zaman desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Bekir Pakdemirli, Kıbrıs ve Türkiye’nin Kıbrıs konusunun çözülmesi ile ilgili tüm gayreti gösterdiğini, ancak Rum tarafının anlaşmaz tutumundan dolayı bu konuda netice alınamadığını söyledi.

“RUM TARAFININ, KIBRIS TÜRK HALKINI AZINLIK OLARAK GÖRMESİ ÇARPIK BİR ZİHNİYET”

Yakın zamanlardaki Kıbrıs konferansına da dikkat çeken Pakdemirli, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkını bir azınlık olarak görmesinin çarpık bir zihniyet olduğunu vurguladı.

Bunun Kıbrıslılar için ne kadar kabul edilemezse, kendileri için de o kadar kabul edilemez olduğunu ifade eden Bekir Pakdemirli, Kıbrıs konusunda yeni çözüm yollarının aranması gerektiğine işaret etti.

Pakdemirli, “Bu konuda dün olduğu gibi, bugün de, yarın da anavatanla birlikte istişare ederek çözüm yollarını bulmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Bakan Pakdemirli’nin güzel bir amaç için KKTC’de bulunduğuna işaret ederek, suyun Kıbrıs için hayati bir konu olduğunu vurguladı.

Su temin projesinin ve TC’den KKTC’ye su gelmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, suyun hayat olduğunu, bunun da kıymetinin çok iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Her damla suyun boşa akıp gitmemesi için azami önemin gösterilmesi, su kaynaklarının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, bazı bölgelerde denize akan suların da derlenip toparlanması, ekonomiye kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Proje kapsamında sıranın tarımda kullanılacak suya geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta ciddi bir fark yaratacak olanın da bu proje olacağını söyledi.

Tarımda kullanılacak suyun gelmesiyle belki bitki türlerinde değişikliklere gitme imkanınada sahip olunacağını, tarımdaki verimli üretimin bir o kadar daha iyiye gideceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Öyle inanıyorum ki tarımda suyla birlikte yeni bir döneme geçişi sağlayabileceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC ile bu konuda en yakın işbirliğinin yapılacağına dikkat çekti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık