Ana Sayfa Siyaset Akıncı su konusunda konuştu

Akıncı su konusunda konuştu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’den ülkeye getirilen su konusunda konuşulan Kamu Özel ortaklığındaki “Kamu” kısmının herhalde “belediyeleri” kastettiğini ifade ederek, “Belediyelerin de rızasıyla, belediyelerin de ortaklaşmasıyla ve onların da bu olayın bir parçası halinde olması sonucunu doğuracak anlayışların olmasını temenni ve tavsiye ederim” dedi.

Giriş Tarihi: 14 Şubat 2016 Pazar 17:04
Akıncı su konusunda konuştu

Akıncı, su konusunda; belediyelerin hukukunun korunması ve mutlaka belediyelerin bir şekilde bu işin içinde olması gerektiğini, bu sürecin dışında olmamaları gerektiğini düşündüğünü belirterek, “Kıbrıs Türklerine de şu duygununun verilmemesi lazım; sizin yerinize geçen şeyler değil, Kıbrıs Türk halkının kurumları, özellikle bir federal çözüme doğru gittiğimiz bir ortamda, güçlü bir şekilde varlıklarını korumalı ve geleceğe taşınabilmeli, bu varlıklar bu kurumlar arasında belediyeler de ciddi bir yer tutar diye düşünüyorum” dedi.

“Belediyeler dışında olmamalı”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün Liderler görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, son günlerde ülkenin en önemli gündem maddesi olan “Su” konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı

Akıncı, su konusuyla ilgili şunları söyledi:

“Su konusuyla ilgili şunu söylemek isterim; bu sizinle (basınla) paylaşacağım düşünceler her platformda ve Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle de paylaştığım düşüncelerimdir.

Ben her şeyden önce eski bir belediye başkanıyım ve LTB Başkanlığı yaptığım dönem 28 belediyenin 27’sine su işleri bağlıydı, sadece Lefkoşa’ya bağlı değildi. Benim başkan olduğum yıllarda; 1976’dan 1990 yılına kadar belediye başkanlığı yaptım, su işleri Lefkoşa Belediyesine bağlanmadı. Ben görevden ayrıldıktan 1 yıl sonra bağlandı. 1991 yılından beridir Lefkoşa Belediyesi su işlerine bakıyor.

Dolayısıyla ben konuya hep böyle girerim ve olayı böyle anlatırım. Kastım şudur; eski bir belediye başkanı olarak belediyelerin hukukunu korumak gerektiğini düşünürüm. Mutlaka belediyelerin bir şekilde bu işin içinde olması gerektiğini düşünüyorum. Dışında olmamaları gerekir.

30 Nisan 2015’te Cumhurbaşkanlığı görevini devraldığımda dönemin Türkiye Başbakan Yardımcısı Arınç ile yine aynı konu gündeme geldi, orada söylenen; ‘Biz bir görüş öneri sunduk, karşılığında KKTC’den bir görüş bekliyoruz ama bir türlü bu görüş gelmiyor’ diye yakınmalar vardı. Bu da madalyonun öbür yüzüdür.

Bu konuda görüş üretmekte, bir araya gelinmekte, bir ortaklık paylaşmakta maalesef geç kalındı, zaman yitirildi. Su geldi, gürül gürül akmaya başladı ama biz hala daha ‘Suyu kim yönetecek’ arayışı içerisindeyiz.

“Ben tabii pişmiş aşa su katmak istemem”

“Ben tabii pişmiş aşa su katmak istemem. İki hükümet arasında bir takım çalışmalar yapıldığı söyleniyor, ama son halini bilmiyorum.

Ama bana söylenen; Kamu-Özel ortaklığı şeklinde biçimleneceği idi. Kamu kısmı herhalde belediyelerdir. Dolayısıyla bir kamu özel ortaklığı şeklinde oluyorsa ve herkes de bu konuda mutabıksa buna da diyecek bir şey yok. Ama içerik öyle midir acaba yoksa tamamen farklı mıdır. Bunu da belediyelerden öğreneceğiz önümüzdeki günlerde.”

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının toplumunun kurumlarının, özellikle bir federal çözüme doğru gidildiği bir ortamda, güçlü bir şekilde varlıklarını koruması ve geleceğe taşınabilmesi gerektiğini, bu varlıklar, bu kurumlar arasında belediyelerin de ciddi bir yer tuttuğunu vurgulayarak, “Dolayısıyla belediyelerin de rızasıyla belediyelerin de ortaklaşmasıyla onların da bu olayın bir parçası halinde olması sonucunu doğuracak anlayışların olmasını temenni ederim ve tavsiye ederim” dedi.    

Mustafa Akıncı, “su konusunda arabuluculuk yapma niyetinin” sorulması üzerine, “Benden beklenen her türlü katkıyı yapmaya hazırım, yeter ki olumlu yönde olsun yapacağımız bu katkı. Ancak her şey bitmiş, iş uzlaşılmış imzaya kalmış bir şeyse, öyle söyleniyor çünkü, bu yüzden söylediğim gibi pişmiş aşa su katmak istemem. Ama bugüne kadar ki bütün telkinlerim gerek Türkiye temsilcilerine gerek bizim kendi içimizde biraz önce söylediğim doğrultuda oldu” cevabını verdi.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık