Ana Sayfa Siyaset Akıncı ve Anastasiadis yemeğe katıldı

Akıncı ve Anastasiadis yemeğe katıldı

“Eğer samimiyseniz nerede görüştüğünüzün önemi yoktur”

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2016 Perşembe 10:51
Akıncı ve Anastasiadis yemeğe katıldı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, Türk-Yunan Forumu toplantıları çerçevesinde ara bölgedeki öğle yemeğine katıldı.

Ledra Palace Otel yakınlarındaki Chateau Status Restoran’da verilen öğle yemeğine Forum toplantıları için Kıbrıs’ta bulunan Türkiye ve Yunanistan’dan gelen, eski bakan, milletvekili, akademisyen, işadamı ve gazeteciler katıldı.

Akıncı, yemek sonrası yaptığı açıklamada, Davos’taki ekonomik forumda yine Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’le biraraya gelme fırsatı olacağını ve burada Adanın geleceğiyle ilgili fikirlerini ortak bir platformda dile getirme şansı bulacaklarını kaydetti. Akıncı, Davos’tan sıradışı bir gelişme beklenmemesi gerektiğini, Davos’ta 5’li bir görüşme davetinin henüz olmadığını ve bunun bir sorun teşkil edeceğini zannetmediğini belirtti.
Akıncı, Adada bir çözüm bulunmasının hem Kıbrıslı Türkler ve Rumlar, hem bölgesel istikrar, hem de Türk-Yunan ilişkileri adına önemli olduğunu vurguladı.

Yemek sonrası gazetecilerin açıklama talebine olumlu yanıt veren Akıncı, “Nikos size demeç verdi mi?” diye sordu. “Evet” yanıtını alan Akıncı, bu kez gülerek “Söyleyin bana, ne söyledi size?” şeklinde espri yaptı. Akıncı, daha önce Türk-Yunan Forumunun toplantılarına katılma fırsatı bulduğunu belirterek, Forum üyeleriyle hem Kıbrıs’ta, hem de bölgesel ve Türk-Yunan ilişkileri adına aynı ortak görüşü paylaştıklarını söyledi. Akıncı, Davos’taki ekonomik forumda yine Anastasiadis’le biraraya gelme fırsatı olacağını ve burada Adanın geleceğiyle ilgili fikirlerini ortak bir platformda dile getirme şansı bulacaklarını kaydetti.

“Sıradışı bir gelişme beklenmemesi gerek”

Davos’tan sıradışı bir gelişme beklenmemesi gerektiğini, Davos’ta 5’li bir görüşme davetinin henüz olmadığını ve kendisinin de bunun bir sorun teşkil edeceğini zannetmediğini belirten Akıncı, orada Kıbrıs Türk görüşlerini anlatma ve dünyada olup biteni dinleme fırsatı bulacaklarını kaydetti.  Akıncı BM Genel Sekreteri’nin davetiyle Anastasiadis’le biraraya gelip gelmeyecekleri yönündeki soruya “Eğer samimiysek nerede görüştüğümüzün bir önemi yok, bu Lefkoşa olur Davos olur New York olur, ama sorunu çözmek için yol biraraya gelmektir. Yerin önemi yok” şeklinde cevap verdi.  Yemek sonrası Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis de, basına, yapıcı bir toplantı olduğunu, Forumu Kıbrıs sorunundaki son durum ve süreçte yaşanan zorluklar hakkında bilgilendirdiklerini ve Forumla bu zorlukların nasıl aşılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

tak

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık