Ana Sayfa Gündem Al Thani: "Nami'yi Katar'da görmekten çok mutlu olduk"

Al Thani: "Nami'yi Katar'da görmekten çok mutlu olduk"

Nami, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al Thani ile bakanlıktaki makamında bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Al Thani:

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Körfez ülkelerini ziyareti çerçevesinde Katar’ın başkenti Doha’da üst düzey temaslarına önceki gün de devam etti.

Nami, bu çerçevede ilk olarak Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al Thani ile bakanlıktaki makamında bir araya geldi.
Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, samimi ve sıcak bir atmosferde geçen toplantıda iki ülke arasında var olan ticari ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra yeni ticaret ve yatırım olanakları üzerinde duruldu.
Bakan Nami görüşmede, kardeş ülke Katar’ın desteğinin Kıbrıs Türk halkı için çok önemli olduğunu belirtti. İzolasyonların kaldırılması yönünde adımlar atılması için Katar hükümetinin desteğini talep eden Nami, Katar hükümetinin sıcak misafirperverliğine teşekkür etti.
Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al Thani ise, Bakan Nami’nin ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, ticaret alanında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için katkılarının devam edeceğinin altını çizdi.

“Kıbrıs Türk halkının çözümden yana iradesinin güçlü bir şekilde devam ediyor”
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Ticaret ve Ekonomi Bakanlığı’ndan sonra Katar Dışişleri Bakanlığı’na da bir ziyaret gerçekleştirdi. Nami, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mohammed bin Abdullah bin Mutib Al Rumaihi ile makamında yaklaşık bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Nami, Rumaihi’ye Kıbrıs sorununun geldiği son aşama hakkında bilgi verirken, Kıbrıs Türk halkının çözümden yana iradesinin güçlü bir şekilde devam ettiğinin de altını çizdi.
Bakan Nami, Rum liderin masaya dönmesi ve çözüm yönünde siyasi irade ortaya koyması halinde Kıbrıs'ta süratle federal çözüme ulaşılabileceğine vurgu yaptı. Nami, Rum liderin her şeyden önce sorunların tek çözüm yerinin görüşme masası olduğuna inanması gerektiğini sözlerine eklerken Rumaihi’ye de sağladıkları bu olanaktan dolayı teşekkür etti.
Rumaihi de görüşmede, Bakan Nami’yi Katar’da görmekten çok mutlu olduklarını ve Kıbrıslı Türk kardeşlerine destek vermeye devam edeceklerini belirtti.
Özdil Nami, Katar temasları çerçevesinde bugün ayrıca Katar Ticaret Odası’nı da ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Mohammed bin Ahmet Twar Al Kawari ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Nami, Katar ve Kuzey Kıbrıs arasında ticari ilişkilerin gelişebilmesi için yapılması gerekenlerin neler olabileceği konusunda Ticaret Odası yetkilileri ile görüş alışverişinde bulundu. Bakan Nami görüşmede, KKTC’deki yatırım olanakları ile ilgili bilgi vererek, Katar Ticaret Odası’nı yatırım ve ticaret olanaklarını yerinde görmeleri için KKTC’ye davet etti.

Katar’da temaslarda bulunuyor
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Katar’da temaslarda bulunuyor. Nami bu çerçevede, Katar’da yaşayan KKTC vatandaşları ile başkent Doha'da bir araya geldi. KKTC Doha Temsilcisi Aytuğ Plümer’in temsilcilikte düzenlediği kokteylde Kıbrıslı Türkler ile bir araya gelen Bakan Nami, Kıbrıs'taki son gelişmeleri aktarıp soruları yanıtladı.
Basın mensupları ile buluşması sonrası Bakan Nami, Katar Müzeler Dairesi Genel Müdürü’nün davetlisi olarak İslami Kültür ve Sanat Müzesi’ni ziyaret etti.
Bu arada KKTC Doha Temsilcisi Aytuğ Plümer, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin onuruna yemek verdi. Yemeğe, Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok’un yanı sıra, Doha’daki Azerbaycan ve Kazakistan büyükelçileri de katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık